Muzeum Diecezjalne i bazylika katedralna w Łowiczu włączyły się w organizację 3. edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Główna świątynia diecezji łowickiej to dawna kolegiata prymasowska. W jej podziemiach pochowanych zostało 12 arcybiskupów gnieźnieńskich, prymasów Polski.
Renowacja zabytkowego kościoła w 75 proc. została zrealizowana dzięki unijnym dotacjom. Podczas remontu w jednej z wież utworzono Muzeum Diecezjalne.
W ramach 3. edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich 13 i 14 maja po kościele i muzeum za darmo oprowadzała zwiedzających przewodnik Marzena Bajon.
Dodatkową atrakcją była pierwsza publiczna prezentacja XVII-wiecznego obrazu "Adoracja Dzieciątka". Autorem tego cennego dzieła był prawdopodobnie Guido Reni; zostało ono niedawno poddane kosztownej renowacji.
Archeolog Monika Kamińska przentuje świecznik znaleziony w kryptach łowickiej katedry
Marcin Kowalik /Foto Gość
Osoby pozbawione lęku wysokości skorzystały z okazji obejrzenia panoramy Łowicza z tarasu widokowego na wieży kościoła.
Kolejną atrakcją było spotkanie w sali audiowizualnej Domu Biskupa z archeolog Moniką Kamińską, która opowiedziała o przebiegu prac w kryptach bazyliki. Zaprezentowała również część znalezisk.
Podziemia w północnej części świątyni zostały poddane eksploracji. Celem jest udostępnienie krypt do zwiedzania. Stanie się to dopiero po zakończeniu prac w nawie południowej. Na ich przeprowadzenie potrzeba 1 mln zł.