Nowy numer 47/2020 Archiwum

Apel wicewojewody: Nie zwlekajcie!

Po 1 lipca świadczenia w ramach programu "Rodzina 500+" będą wypłacane od miesiąca, w którym dokument został złożony.

Podczas konferencji prasowej w siedzibie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk zaapelował  do mieszkańców województwa, żeby nie zwlekali ze składaniem wniosków o świadczenie wychowawcze 500+ do 1 lipca, ale złożyli go wcześniej, co pozwoli uniknąć kolejek w ostatnim dniu przyjmowania wymaganych dokumentów.

Wicewojewoda łódzki przypomniał również, że złożenie wniosku w ciągu pierwszych trzech miesięcy realizacji programu rządowego "Rodzina 500+", a więc od 1 kwietnia do 1 lipca tego roku włącznie, gwarantuje, że rodzice dostaną wyrównanie świadczenia wychowawczego od 1 kwietnia br. Złożenie wniosków po 1 lipca br. oznacza, że świadczenia wychowawcze będą wypłacane od miesiąca, w którym dokument został złożony.

W konferencji prasowej, poświęconej podsumowaniu realizacji programu rządowego "Rodzina 500+" przez poszczególne samorządy województwa łódzkiego od 1 kwietnia do 10 czerwca tego roku, uczestniczyli również  Barbara Szczepańska, kierownik oddziału rodziny w Wydziale Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, Marcin Kosiorek, koordynator programu "Rodzina 500+" w regionie, oraz Zbigniew Natkański, dyrektor Biura Wojewody.

Z danych przytoczonych podczas konferencji prasowej wynika, że w Łódzkiem - według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - szacunkowa liczba dzieci uprawnionych do świadczeń wychowawczych wynosi ponad 230 tys.

Do 10 czerwca br. złożonych zostało ponad 154 tys. wniosków (nie licząc wniosków korygujących), a liczba wydanych decyzji przyznających prawo doświadczeń wyniosła ponad 109 tys. Wydaniem decyzji w 100 proc. mogą się pochwalić trzy gminy: Wieruszów, Poświętne (pow. opoczyński) i Zduny (pow. łowicki).

W całym województwie łódzkim do 10 czerwca wypłaconych zostało prawie 325 tys. świadczeń wychowawczych na kwotę ponad 164 mln zł (najwięcej, bo ponad 26 mln zł wypłaciło miasto Łódź).

Warto jednak podać, że na realizację programu rządowego "Rodzina 500+" wszystkie gminy naszego województwa otrzymały znacznie więcej, bo przeszło 348 mln zł, z czego miasto Łódź aż 164 mln zł.

Największym odsetkiem wydanych decyzji w stosunku do złożonych wniosków (90 proc. i więcej) mogą się pochwalić samorządy z powiatów: brzezińskiego - 97 proc., kutnowskiego i poddębickiego - po 94 proc., skierniewickiego - 93 proc., wieruszowskiego - 92 proc. i wieluńskiego - 90 proc. W miastach wydzielonych w województwie łódzkim odsetek ten wynosi: w Piotrkowie Trybunalskim - 95,42 proc., w Skierniewicach - 58,98 proc., a w Łodzi - 44,26 proc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama