Po raz 12. zorganizowano Dzień Kiernozkiego Dzika. Odbył się 13 lipca.
"Gminne podanie niesie, iż przed wieki, polując w tutejszych kniejach, jakiś książę zabić miał ogromnej wielkości dzika zwanego kiernozem i stąd powstała nazwa miasta" - pisał Oskar Kolberg w "Dziełach wszystkich" z roku 1885. Tymi słowami rozpoczęły się obchody XII Dnia Kiernozkiego Dzika. Impreza obyła się niezmiennie na terenie zespołu pałacowo-parkowego klasycystycznego Pałacu Łączyńskich w Kiernozi.
Na estradzie zaprezentowały się dzieci z miejscowego Przedszkola Samorządowego, które swój występ rozpoczęły od odśpiewania hymnu Polski. Następnie atmosferę rozluźnił zespół Lolek Orkiestra, który zaprezentował się w kilku odsłonach - od programu sarmackiego aż po latynoamerykańskie rytmy.
Występom estradowym towarzyszyły liczne konkursy, m.in. bieg z dzikiem, rzut dzidą do dzika, przeciąganie liny, konkurs wiedzy o gminie Kiernozia i inne. W czasie imprezy znalazły się także atrakcje dla dzieci, różnorodne stoiska i stragany, a także stół z wiejskim jadłem, przygotowany przez gminne stowarzyszenia.
Jedną z głównych atrakcji była, oczywiście, konsumpcja dzików upolowanych przez miejscowe Koło Łowieckie "Orzeł". W tym roku do podziału oddano trzy sztuki zwierzyny, a kolejka wydawała się nie mieć końca. Gwiazdą wieczoru był zespół Power Play. Dobrą zabawę do północy zaś poprowadził zespół wokalno-muzyczny Modar Junior.
W 2005 roku po raz pierwszy zorganizowana została impreza Dzień Kiernozkiego Dzika. Głównym organizatorem uroczystości stał się Gminny Ośrodek Kultury w Kiernozi. Przy organizacji imprezy współpracuje wiele gminnych instytucji, organizacji i stowarzyszeń.