W muszli koncertowej Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sannikach 28 sierpnia odbyła się wielka feta z okazji 35-lecia koncertów chopinowskich.
W tym roku Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach oraz sannickie Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina obchodzą jubileusz koncertów chopinowskich. Odbywają się one niezmiennie od 35 lat. Pierwszy recital fortepianowy w pałacu zagrała w 1981 roku Halina Czerny-Stefańska, znakomita polska pianistka. Od tego czasu w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w sali koncertowej zasiada pianista, a towarzyszy mu aktor recytujący poezję. Po godzinnym koncercie goście przechodzą na piętro pałacu, gdzie odbywa się otwarcie kolejnej wystawy malarstwa, fotografii, grafiki bądź rzeźby.
W niedzielę 28 sierpnia recital fortepianowy zagrał Dmitry Shishkin, zdobywca VI nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku. Niezwykle utalentowany, młody pianista, który koncertował m.in. w Bułgarii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii Francji, Wielkiej Brytanii, wykonał utwory Chopina.
Później na scenie pojawiła się Edyta Geppert wraz z Piotrem Matuszczykiem, pianistą, i Jerzym Szareckim, grającym na trąbce. Scenarzystą i reżyserem recitalu był Piotr Loretz. Artystka, znana z tego, że swój repertuar buduje z niezwykłą starannością, przed licznie zebraną publicznością wykonała wiele piosenek, które przetrwały próbę czasu i stały się evergreenami. Spotkanie z nią było okazją do przeżycia emocji (od śmiechu do wzruszenia, łez), jakich potrafią dostarczać publiczności tylko nieliczni, charyzmatyczni artyści.
Otwarta została również galeria fotografii znanych osób, które gościły w sannickim pałacu od roku 1981. Ze względu na jubileusz przygotowana została także plenerowa wystawa związana z 35-leciem koncertów chopinowskich i działalnością sannickiego Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Jubileusz 35-lecia koncertów chopinowskich był też okazją do obejrzenia archiwalnych nagrań Polskiej Kroniki Filmowej oraz wysłuchania "Ronda C-dur" i "Tria g-moll", które Chopin skomponował latem 1828 roku w Sannikach.
Jak przystało na jubileusz, nie zabrakło gratulacji, nagród i podziękowań.