Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Przed miłosiernym Zbawicielem

Tylko raz do roku wierni w katedrze łowickiej otrzymują błogosławieństwo relikwiarzem z cząstką Drzewa Krzyża Świętego.

Odbywa się to zawsze 14 września, kiedy przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Wszystkie Msze św. tego dnia sprawowane są ponadto w kaplicy Pana Jezusa Ukrzyżowanego, ufundowanej przez prymasa Adama Komorowskiego jako mauzoleum. Mieszczą się tam słynący łaskami krucyfiks z ok. 1575 r. oraz wota dziękczynne.

Jak głosi legenda, podczas odnawiania ołtarza złotnik z Warszawy ukradł drogocenny kamień umieszczony w ranie Jezusa. Zauważył to pewien sędziwy kanonik i natychmiast udał się do nieuczciwego złotnika z żądaniem zwrotu cennego klejnotu. Łagodnym postępowaniem nic nie wskórał, powiadomił więc policję, która odnalazła kamień.

Za świętokradztwo sąd skazał złotnika na śmierć. Spełniono jednak życzenie skazańca i skutego odwieziono do Łowicza, aby mógł stanąć przed obliczem Chrystusa, którego okradł. Okazana skrucha i przelane łzy żalu dały zbawienny wynik. Z woli Zbawiciela kajdany z rąk i nóg złotnika-złodzieja same pospadały, a władze ujęte cudem, poświadczonym przez świadków - członków kapituły - darowały nieuczciwemu złotnikowi winę.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma