Nowy numer 13/2024 Archiwum

Modlili się przy nim prymasi

5 października przypadła 14. rocznica koronacji obrazu Najświętszej Maryi Panny Łowickiej. Dziękczynną Mszę św. w katedrze w Łowiczu sprawował bp Wojciech Osial.

W tej intencji oraz za ojczyznę modlono się też na Różańcu. Nabożeństwo przed wieczorną Eucharystią celebrowaną przez bp Osiala, biskupa pomocniczego diecezji łowickiej, prowadzili członkowie wspólnoty maryjnej działającej przy parafii katedralnej. Od chwili koronacji obrali sobie za cel pielęgnowanie kultu NMP Łowickiej. Każdego 5. dnia miesiąca gromadzą się przy obrazie i modlą się, prosząc Matkę Bożą o wstawiennictwo u Boga za Polskę i Polaków .

Słynący łaskami wizerunek Maryi i Dzieciątka znajduje się w obecnej bazylice katedralnej od XVIII wieku. Zabytkowe korony z tego okresu poświęcił i każdej z nich dotknął papież Jan Paweł II w swojej kaplicy na Watykanie. Inicjatorem koronacji był ówczesny ordynariusz łowicki bp Alojzy Orszulik. W imieniu Ojca świętego dokonał jej nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Współkoronatorami byli bp Orszulik oraz bp Józef Zawitkowski, wtedy biskup pomocniczy diecezji łowickiej.

Uroczystość odbyła się 5 października 2002 r. na Starym Rynku w Łowiczu, po czym obraz został przeniesiony do łowickiej katedry, niegdyś kolegiaty, gdzie Maryja była czczona od wieków.

Zabytkowa świątynia nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wizerunek Matki Bożej był umieszczony w głównym ołtarzu. Niestety spłonął w wielkim pożarze w 1525 roku. Ponad 100 lat później na prośbę kapituły łowickiej, ówczesny prymas Jan Wężyk ufundował do głównego ołtarza obraz Najświętszej Maryi Panny. Niestety pożar w 1761 r. strawił cały ołtarz z obrazem.

Kolejny wizerunek Bogurodzicy sprowadzono 4 lata później  z Włoch na zamówienie prymasa Władysława Łubieńskiego. Jednak wierni otoczyli kultem znajdujący się po dziś dzień w ołtarzu bocznym wizerunek Matki Bożej w typie "Salus Populi Romani”. Jest on dziełem franciszkanina Adama Swacha i powstał w 1719 roku.

Przez trzy stulecia wokół tego obrazu gromadzili się na modlitwie prymasi, biskupi, kanonicy oraz mieszkańcy Łowicza i okolic. Z licznych wotów dziękczynnych zachowała się tylko mniejsza część. Pozostałe zostały przekazane na materialne wsparcie powstania listopadowego. Jeszcze w XVIII w. obraz został ozdobiony srebrną sukienką.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy