Touroperatorzy z Japonii przyjechali do Walewic, aby lepiej poznać usługi turystyczne oferowane w województwie łódzkim.
Wizyta odbyła się w ramach projektu promującego Polskę na rynkach azjatyckich, zainicjowanego przez Polską Organizację Turystyczną.
8 przedstawicieli japońskich touroperatorów odwiedziło pałac i Stadninę Koni Walewice w ramach kilkudniowej wizyty w Polsce, której celem było poznanie walorów polskich miast, zamków, pałaców i obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedziny są następstwem kampanii "Lubię Polskę", którą POT skierowała do potencjalnych turystów z Japonii, Chin i Indii.
– Współpraca z Azjatami pozwoliła nam szczególnie na promocję jazdy konnej jako formy aktywności fizycznej dla każdego oraz zaprezentowanie szlachetnych zwierząt hodowanych w Stadninie Koni Walewice, które doceniane są przez odbiorców z całego świata. Skupiliśmy się również na zaprezentowaniu propozycji wycieczek tematycznych do Walewic, podczas których można poznawać rasę polskich koni, pojeździć, a także obejrzeć dobra kultury i sztuki pozostawione na ziemi łowickiej przez poprzednie pokolenia – mówi Jacek Chołuj, zarządzający Stadniną Koni Walewice.
Podczas wizyty w walewickim kompleksie goście z Japonii zwiedzili pałac Marii Walewskiej, w tym apartament Napoleona Bonapartego, obejrzeli stado koni półkrwi angloarabskiej oraz skorzystali z przejażdżki bryczką po gospodarstwie Walewice. W pałacu czekały również na nich warsztaty artystyczne oraz wystawa prac ceramicznych, malarskich i rękodzielniczych, które przygotowały regionalne artystki Joanna Krygier ze zgierskiej Galerii "Od Serca", malarka Agnieszka Kopczyńska oraz Jadwiga Dębska z łowickiej Pracowni Ceramiki "DeJa".
Projekt "Lubię Polskę" prowadzony był na rynkach azjatyckich przez Polską Organizację Turystyczną w 2013 r. Była to największa do tej pory kampania promocyjna Polski w krajach kluczowych dla polskiej turystyki przejazdowej, gdzie poza poznaniem dobra kulturowego, ważnym aspektem podróży miała być możliwość kupna polskich produktów, m.in. unikatowych pamiątek.