Mimo niesprzyjającej pogody wielu mieszkańców regionu, uczestnicząc w różnych wydarzeniach plenerowych, udowodniło, jak ważna jest odzyskana przed prawie 100 laty wolność.
W diecezji odbyły się marsze, zawody sportowe, koncerty i inne uroczystości patriotyczne. Złożono kwiaty przy pomnikach walczących o wolność Polski, modlono się za tych, którzy w tej walce stracili życie.
Strzeżcie się triumfu
W przeddzień 98. rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu przeszli w marszu patriotycznym ulicami miasta. Co roku młodzież z „Pijarskiej” zachęca w ten sposób mieszkańców do traktowania 11 listopada nie jak zwykłego dnia odpoczynku od pracy i obowiązków, ale jako dnia szczególnego, w którym dziękuje się Bogu za niepodległość i pamięta o walczących o nią. Na czele pochodu kroczą obowiązkowo jeździec na koniu z biało-czerwoną flagą i werbliści. Taki widok, jak i wybijany głośno rytm oraz śpiew pieśni patriotycznych robią wrażenie. W tym roku grupa młodzieży z pierwszych klas pijarskich gimnazjum i liceum zatrzymała się w dwóch miejscach – przy pomniku powstańców styczniowych na Nowym Rynku i pomniku Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość obok bazyliki katedralnej.
– Tam odczytano teksty historyczne ukazujące, że odzyskanie wolności przez Polskę to nie był akt jednorazowy z 1918 r., ale proces ten był rozciągnięty w czasie, czego dowodem były zrywy niepodległościowe – mówi Piotr Komuński, nauczyciel historii w „Pijarskiej”. Dziewczęta rozdawały przechodniom zaproszenia na przedstawienie patriotyczne „Strzeżcie się triumfu, jest pułapką losu”. Scenariusz napisała polonistka Karolina Małecka. Sztukę oparła na „Odprawie posłów greckich” Jana Kochanowskiego, przeplatając ją pieśniami barda Jacka Kaczmarskiego. Zarówno wykonanie, jak i gra aktorska wymagały od młodzieży sporego zaangażowania. – Dla mnie najważniejsze było to, żeby przekazali emocje zawarte w tych piosenkach. Wspólnie pracowaliśmy nad interpretacją utworów. Chciałam, żeby to były ich emocje, młodych patriotów. Myślę, że choć w części to się udało przekazać publiczności – mówi Natalia Kędziora, odpowiedzialna za przygotowanie scholi. Nic dziwnego, że za takie podejście młodzi wykonawcy otrzymali rzęsiste brawa od licznie zgromadzonej publiczności. 11 listopada sala gimnastyczna placówki, gdzie znajduje się scena, była wypełniona do ostatniego miejsca siedzącego.
Marszałek szedł za ułanami
W tym czasie, gdy wystawiana była sztuka, regenerowali swoje siły członkowie Grupy Kolarskiej Łowicz. 11 śmiałków wybrało się rowerami w trasę przez Lipce Reymontowskie i Skierniewice, a skończyło ją na rondzie Niepodległości w Łowiczu, gdzie powiewa wielka biało-czerwona flaga. Celem było przejechanie 1918 km, odnoszących się do roku odzyskania niepodległości przez Polskę. Wynik liczono, łącząc dystans, jaki przejechali poszczególni kolarze. Również na sportowo, bo w XXIV Skierniewickim Biegu Niepodległości, uczcili 11 listopada mieszkańcy Skierniewic i okolic. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele garnizonowym. Na basenie Orka w Sochaczewie z okazji narodowego święta odbyły się po raz 9. ogólnopolskie zawody pływackie. Eucharystią w sanktuarium w Szymanowie zakończył się marsz patriotyczny, który wyruszył z Niepokalanowa. W tym roku na czele pochodu jechali ułani na koniach. Tuż za nimi kroczył... marszałek Piłsudski. Postać w przebraniu naczelnego wodza to niespodzianka organizatorów. Na przyszły rok szykują kolejną. Uroczyste Msze św. w intencji ojczyzny sprawowano również w innych miejscowościach. Zorganizowano też koncerty patriotyczne. W Sochaczewie w kościele parafii św. Wawrzyńca wystąpił Chór Filharmonii Narodowej. Wcześniej na pl. Kościuszki odbył się okolicznościowy apel z wciągnięciem polskiej flagi na maszt. Odremontowany most na Bzurze otrzymał imię mjr. Feliksa Kozubowskiego, który dowodził bohaterską obroną miasta we wrześniu 1939 roku. W Kutnie obchody były huczne, m.in. za sprawą pokazu sztucznych ogni. Po Mszy św. w kościele św. Wawrzyńca odbył się przemarsz na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nim udział członkowie grup rekonstrukcyjnych. Odczytano Apel Poległych, natomiast aktor Wiktor Zborowski wyrecytował wiersz Cypriana Kamila Norwida „Moja piosnka”. W koncercie pieśni patriotycznych wystąpili uczniowie kutnowskich szkół.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się