Zakończenie obchodów 880-lecia Łowicza. Po raz pierwszy publicznie wykonano hymn miasta, do którego słowa napisał bp Józef Zawitkowski.
24 listopada w sali barokowej Muzeum w Łowiczu odbyło się oficjalne zakończenie obchodów 880-lecia miasta. Uroczystość zwieńczyła szereg okolicznościowych wydarzeń, które rozpoczął marcowy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego.
Najważniejszym akcentem jubileuszu miasta było świętowanie 7 lipca. Wtedy minęło dokładnie 880 lat od ogłoszenia bulli papieża Innocentego II, która wymienia dobra arcybiskupów gnieźnieńskich. Wśród przytoczonych miejscowości znalazł się Łowicz. W łowickiej bazylice katedralnej bp Józef Zawitkowski przewodniczył Mszy św. w intencji miasta i jej mieszkańców. Przed Eucharystią poświęcił wielką flagę miasta, którą wciągnięto na maszt na rondzie Niepodległości. Na fladze widniały dwa pelikany, jak w herbie Łowicza (w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości zmieniono ją na flagę Polski).
Bp Zawitkowski od lat związany z miastem poświęcił mu szczególny utwór - hymn "Vivat Łowicz". Napisał do niego słowa. Jego prawykonanie było ostatnim elementem obchodów 880-lecia Łowicza.
Muzykę skomponował Jerzy Filipowicz, organista łowickiej katedry. Wykonał go Zespół Śpiewaczy z Boguszyc oraz instrumentaliści J. Filipowicz - fortepian, Weronika Mońka - skrzypce, Tomasz Zając - akordeon i Bohdan Fudała - kontrabas.
Wykonanie hymnu było zwieńczeniem trzyczęściowego koncertu, na który złożyły się utwory na bazie twórczości ludowej. Kompozycje są również autorstwa J. Filipowicza. Najdłuższą część stanowiła forma muzyczna nawiązująca do barokowej sonaty kameralnej nosząca tytuł: "Łod Łowica".
Uroczystość była okazją do wręczenia pamiątkowych dyplomów osobom i stowarzyszeniom zaangażowanym w kilkumiesięczne obchody. Nagrody otrzymała młodzież uczestnicząca w konkursie historycznym o Łowiczu.
Włodarze miasta uhonorowali również Franciszka Kolosa, który urodził się dokładnie 7 lipca bieżącego roku. Upominki dla niego i całej rodziny Kolosów odebrały mama oraz siostra małego łowiczanina.