W Radomiu zakończyły się finały XV Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Staropolskie Kolędowanie". Grand Prix za pastorałkę "Oj, maleńki, maleńki" zdobył Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy "Koderki" z Łowicza.
Zespołem kieruje Ewa Smerecka, która w ubiegłym roku, jako wokalistka, wywalczyła Grand Prix poprzedniej edycji tego festiwalu. - Rok temu odbierałam taki dyplom i teraz swoiście przekazałam go dalej. Własne serce dla młodzieży to recepta, która załatwia wszystko i pozwala na kolejny sukces - powiedziała szefowa zespołu.
Eliminacje do festiwalu odbywały się w 8 diecezjalnych centrach. Ostatecznie podczas radomskich finałów w siedzibie "Resursy Obywatelskiej" zaprezentowało się 32 solistów i zespołów.
- Cieszy nas, że z roku na rok występuje coraz więcej zespołów folklorystycznych. To znak, że tradycja ma się coraz lepiej, a w tę tradycję wpisuje się także śpiewanie kolęd. Nasz festiwal, a jest to już 15. edycja, zaprasza do udziału tych, którzy chcą śpiewać tradycyjne kolędy i pastorałki. U nas nie śpiewamy o tym, że jest zima, jest jakaś gwiazdka i pada śnieg. U nas śpiewamy o wcieleniu Syna Bożego i to jest także wartością tego festiwalu - mówi ks. Dariusz Sałek, dyrektor festiwalu.
- W tym roku było pięknie i kolorowo. Coraz bardziej dominują powstające zespoły folklorystyczne. Różne koncerty kolęd oceniam od ponad 20 lat i widzę stały proces podwyższania jakości muzycznej i choreografii. Zespoły coraz bardziej dbają nie tylko o muzykę i śpiew, ale także o ruch sceniczny, co ma znaczenie w ocenie jury - podkreśla Robert Pluta, przewodniczący komisji, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.
- Polska kultura jest przepiękna i bogata. Ma różne wymiary. I w tę przestrzeń wpisują się kolędy i pastorałki, które są wielkim wyznaniem wiary. One też są znakiem naszej wrażliwości, oddają naszą duchowość i pokazują budowanie relacji. Gdy śpiewamy je podczas świątecznych spotkań, stajemy się sobie bliżsi. Dziękuję organizatorom - "Resursie Obywatelskiej" i Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego. Dziękuję władzom miasta Radomia i sponsorom oraz organizatorom diecezjalnych eliminacji i konkursu finałowego. A przede wszystkim dziękuję i gratuluję finalistom, bo to oni są bohaterami naszego kolędowego spotkania - mówił bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski, obecny na finałowej gali.
Organizatorzy zapowiadają, że w przyszłym roku pojawi się nowa konkursowa kategoria - instrumentalne wykonanie kolędy.
15. finały wyłoniły następujących zwycięzców:
W kategorii do lat 13
1. miejsce - Malwina Ciesielska z Łowicza
2. miejsce - ex aequo - Małe "Four M" z PSP w Drzewicy, Chór Dziecięcy "Cantus Angelus" z Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu
W kategorii powyżej lat 13
1. miejsce - Zespół Ludowy "Skaryszewiacy" ze Stowarzyszenia "Na Targowej" w Skaryszewie
2. miejsce - Kornelia Kanclerz z Kielc
3. miejsce - Aleksandra Rogala z OkiSz "Resursa Obywatelska" w Radomiu
Grand Prix festiwalu zdobył Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy "Koderki" z Łowicza.