Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata

Ewangelia prowadzi nas nad brzegi Jordanu, gdzie Jan Chrzciciel przygotowuje ludzi do spotkania z Jezusem.

Ewangelia wg św. Jana (J 1,29-34)

Jan zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi. Jan dał takie świadectwo: Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym.

"Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” wskazuje prorok, gdy zauważa Chrystusa zbliżającego się do Jordanu. Dla ludzi, którzy znali ofiarę baranka związaną z nocą wyjścia Izraela z niewoli egipskiej, słowa te były szczególnie dobrze zrozumiałe.

To wskazówka dla nas, dla tych, którzy chcą dążyć do świętości, dla tych, którzy wbrew przeszkodom, wbrew trudom, pragną kroczyć dalej drogą, którą im wyznaczył Jezus Chrystus. Bo przecież głównym naszym zadaniem jest właśnie dążenie do świętości, czyli pełnienie woli Bożej. A to wymaga pracy nad sobą, solidnej pracy, wyrzeczeń, wiernego wypełniania prawa Bożego i wskazań Ewangelii. Tym, którzy taką drogą podążają, sam Jezus daje radość i pokój, siłę i moc pokonywania trudności.

„Baranek Boży, który gładzi grzechy świata” – te słowa pozwalają nam uświadomić sobie, kto jest przyczyną zgładzenia grzechów i w czyim imieniu otrzymujemy odpuszczenie grzechów.

Jezus jest Kimś, z kim można wiązać nadzieję na zniszczenie zła, w które uwikłany jest człowiek i świat. Jezus bowiem ofiaruje za to swoje życie, tak jak oddaje swoje życie za grzechy nas swoich braci. W nawiązaniu do baranka ofiarnego Jezus zostaje nazwany Barankiem Bożym. A grzechem świata jest dla Jana przede wszystkim niewiara w Jezusa i odrzucenie miłości Boga.

Uwierzenie w Jezusa który jest Bożym Barankiem stawia nas na nogi. Jezus pochylał się zawsze nad tymi, którzy cierpieli z powodu niesprawiedliwości i grzechu, także własnego grzechu. Za każdym razem pomagał im wstać. Jezus pochyla się również nad nami, zna nasz grzech i dobrze wie, że nikt z nas tak naprawdę nie jest godzien, by Go przyjąć. A mimo to każe nam cały ten ciężar z siebie zrzucić i podnieść się.

Masz poranione serce, zostałeś skrzywdzony, masz bałagan w uczuciach, nie dajesz sobie rady z emocjami, masz problem w relacji z mężem czy żoną, w rodzinie jesteście sobie obcy, sąsiad czy kolega/koleżanka z pracy są dla ciebie trudni- pamiętaj OTO BARANEK BOŻY, KTÓRY GŁADZI GRZECH ŚWIATA. To On Bóg uzdrawia, to On Bóg leczy, to On Bóg podnosi z kolan, to On Bóg czyni twoje życie prostym. Szczególną, codzienną chwilą działania tej Bożej mocy, która daje życie w obfitości i która uzdrawia, jest kiedy karmisz się Komunią świętą i słyszysz Oto Baranek Boży. Jest chwila kiedy podnosisz się z kolan od konfesjonału i doświadczasz Oto Baranek Boży który gładzi grzech świata, Ten który gładzi twoje grzechy. On ma dla ciebie życie w obfitości. Uwierz, zaufaj i daj się poprowadzić!

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy