W sobotę w Gimnazjum im. J. A. Maklakiewicza odbyło się Święto Szkoły z okazji 15. rocznicy nadania jej imienia sławnego muzyka. Obchody były jednocześnie symbolicznym pożegnaniem placówki, którą likwiduje reforma oświatowa.
Uroczystości, które odbyły się w gimnazjalnym budynku, nawiązywały do 15. rocznicy nadania szkole imienia sławnego mszczonowianina. Były także pożegnaniem placówki z wszystkimi, którzy przez lata, w różnej roli, przekraczali jej progi. Reforma edukacji, która rozpocznie się 1 września zakłada bowiem likwidację gimnazjów. Właśnie dlatego sentymentalna podróż przez 17 lat funkcjonowania mszczonowskiej szkoły opatrzona była mottem „Ocalić od zapomnienia”. Zorganizowana uroczystość miała tę pamięć pobudzać, utrwalać i dodawać do niej nowe, piękne wspomnienia.
Święto szkoły rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu gimnazjum. Przy okazji zgromadzeni mogli się dowiedzieć, że jego słowa napisały przed laty uczennice, a muzykę skomponowała nieżyjąca już Jadwiga Stępkowska – siostrzenica patrona. Samo spotkanie otworzyła piosenka „Ocalić od zapomnienia”, której tytuł był mottem uroczystości i nadawał jej melancholijny charakter. Koncert poprowadzili uczniowie gimnazjum.
Podróż poprzez minione lata, słowa i dźwięki rozpoczęła dyrektor szkoły Anna Rusinowska. W swojej przemowie opowiadała o rodzinnej atmosferze tego miejsca, a nawet ślubach, dzieciach i wnukach, których doczekała się społeczność pedagogów. Dyrektor nie zapomniała także o tych, którzy odeszli; nauczycielach i członkach rodziny Matlakiewiczów. Publiczność mogła także wysłuchać pięknego listu napisanego przez Benedykta Konowalskiego – ostatniego żyjącego ucznia Jana Adama Matlakiewicza. Kierująca gimnazjum odczytała także fragmenty wiadomości przesłanej przez Joannę Maklakiewicz oraz wręczyła kwiaty wnuczce patrona, Agnieszce Sienkiewicz, i jej mężowi, obecnym na uroczystości. Nie był to jednak koniec podziękowań. Symboliczne róże i pamiątkowe dyplomy otrzymali wszyscy zaproszeni goście, związani ze szkołą na przestrzeni lat.
Później głos zabrali zaproszeni goście. Jako pierwszy wystąpił burmistrz Mszczonowa, Józef Grzegorz Kurek, który nie ukrywał, że ma do tej szkoły szczególny sentyment. Zapewnił także, że będzie ona nadal funkcjonowała – po reorganizacji w budynku gimnazjum uczyć się będą uczniowie klas 5-8 szkoły podstawowej. Burmistrz Kurek zadeklarował też, że nadal szkolna społeczność pielęgnować będzie pamięć o rodzie Maklakiewiczów. Na zakończenie włodarz gminy wyraził nadzieję, że budynek gimnazjum nadal będzie bankiem wiedzy oraz kuźnią wspaniałych talentów i nie zmieni się funkcjonowanie tego miejsca, a jedynie jego nazwa.
Barbara Gryglewska, Przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych RM a także wieloletnia nauczycielka gimnazjum, w swoim wystąpieniu opowiadała o pięknych chwilach spędzonych w tych murach, rodzinnej atmosferze szkoły, magicznych wydarzeniach. Gorąco podziękowała również dyrektor Annie Rusinowskiej za to, że przez 17 lat prowadziła placówkę tak, by każdy czuł się w niej jak w domu, by była ona nowoczesną szkołą a jej absolwenci – dobrymi ludźmi wyposażonymi w bezcenny bagaż wiedzy.
Po części oficjalnej zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu uczniów, przeplatanego recytacją wierszy. Nie zabrakło także wspomnień z siedemnastu lat działalności szkoły.