Ponad 200 osób w mroźny wieczór 10 lutego przeniosło się w gorące rytmy karnawału. Nie na dyskotece ani w sali balowej, lecz podczas koncertu solistów, zespołów i orkiestr II stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żyrardowie, który odbył się w Resursie.
Podczas koncertu wystąpili uczniowie, nauczyciele i zaproszeni absolwenci. Zgromadzony tłum wysłuchał utworów klasycznych, ale także znanych aranżacji filmowych i niecodziennych odsłon muzyki poważnej. Koncert rozpoczęli soliści – gitarzyści Jan Pokrzywa oraz Michał Gryga, następnie zaprezentowały się duety: fortepianowy: Katarzyna Kolecka i Julia Kucharska, perkusyjny: Michał Niedziałek (nauczyciel) i Kajetan Skoneczny (uczeń) oraz zespoły, a wśród nich tercety, kwartety. Wszyscy wykonawcy zaskoczyli zebranych nie tylko perfekcyjną grą na instrumentach, lecz także humorystyczną prezentacją utworów. Kwartet fletowy, który wykonywał m.in.: „Hallelujah” L. Cohena, wystąpił w opaskach z uszami Shreka, postaci z filmu, z którym utwór jest kojarzony.
Wielkimi brawami zostały nagrodzone orkiestry: smyczkowa, pod batutą Millenny Kamińskiej (skrzypaczki); dęta, pod kierownictwem Tadeusza Wolińskiego (nauczyciela waltorni); i symfoniczna, którą dyrygował Michał Niedziałek (nauczyciel perkusji). Każdy muzyk wyraźnie prezentował przynależność do danej sekcji poprzez... kolor włosów i koszuli. Orkiestra smyczkowa w zielonych akcentach zagrała suitę z filmu „Piraci z Karaibów”. Czerwona sekcja instrumentów dętych wykonała „Klasyków w dyskotece” w aranżacji Mariusza Frankowskiego, czyli miks kilku utworów muzyki poważnej w rozrywkowej aranżacji. Obie orkiestry w połączeniu z sekcją perkusyjną, która wybrała kolor niebieski, wykonały „Dance Macabre” Camilla Saint-Saensa. Bogactwo kolorów, instrumentów i dźwięków sprawiło, że zebrany tłum z zaangażowaniem słuchał dzieła.
Miłym zaskoczeniem, powodem do owacji na stojąco i bisu było wykonanie utworu przez samego kompozytora z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Zbigniew Słowik, żyrardowski kompozytor, nauczyciel w PSM, organista, skomponował i wykonał wraz z uczniami „Samba Porto Allegre” – III część koncertu fortepianowego. Niejedna osoba na sali miała ochotę ruszyć do tańca. Tym samym muzycy udowodnili, że nie trzeba jechać do Rio de Janeiro, by przenieść się w gorące rytmy karnawału.
– Mamy zdolną młodzież, zdolnych nauczycieli, którzy z radością chcą dla państwa występować. Ten koncert z pewnością jest miłym rozpoczęciem weekendu, ale i ferii, choć przed naszymi uczniami jeszcze jutro dużo zajęć – dodała na zakończenie koncertu Magdalena Muszyńska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej.