W bazylice katedralnej w Łowiczu odbył się koncert na zwieńczenie obchodów 25. rocznicy powstania diecezji łowickiej.
Koncert w niedzielny wieczór 26 marca miał trzy odsłony. W pierwszej zaśpiewali Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki” oraz solistka 12-letnia Malwina Ciesielska, najmłodsza w gronie wszystkich wykonawców. Następnie zaprezentowała się Łowicka Orkiestra Kameralna.
Druga część koncertu miała charakter refleksyjny, czego dopełnieniem było wykonanie pieśni „Stabat Mater” przez chór katedralny.
W kolejnej odsłonie zaśpiewał Marcin Drzażdżyński, tenor wywodzący się z Łowicza, występujący na międzynarodowych scenach. Wykonał m.in. utwór religijno-patriotyczny „Krzyż i orzeł”, do którego słowa napisał bp Józef Zawitkowski. Ostatnią pieśnią wykonaną tego wieczoru było „Boże, coś Polskę”, odśpiewane przez wszystkich uczestników koncertu - wykonawców i słuchaczy.
Patronat nad wydarzeniem sprawowali ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba i burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński. Biskup łowicki podziękował zebranym za liczne przybycie do katedry oraz wyraził swoje uznanie dla wykonawców. - Myślę, że ten przepiękny bukiet śpiewu, muzyki i strojów jest wręcz idealny. Tam nic nie można było dodać - mówił ordynariusz. Na koniec udzielił pasterskiego błogosławieństwa.
To niejedyne wydarzenie kulturalne, które wpisuje się w obchody. 24 marca odbył się w Muzeum w Łowiczu wernisaż wystawy „Pamiątki XXV-lecia Diecezji Łowickiej”. Zaprezentowane zostały eksponaty pochodzące ze skarbca katedralnego oraz bulle nominacyjne biskupów łowickich. Nie zabrakło również bulli Ojca Świętego Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus” z 25 marca 1992 r., ustanawiającej nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce, w tym powstanie diecezji łowickiej ze stolicą w Łowiczu.
Wystawa czynna będzie do 2 kwietnia. Zobaczyć na niej można m.in. ołtarz, przy którym Jan Paweł II sprawował Mszę św. w Łowiczu 14 czerwca 1999 r., ornat i naczynia liturgiczne, których używał przy celebracji, oraz tron papieski.