Na różne sposoby mieszkańcy miast manifestowali przywiązanie do biało-czerwonej flagi. W wielu miejscach na jej widok rozlegały się oklaski.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Święto zostało ustanowione 20 lutego 2004 roku. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za granicą. Z roku na rok coraz więcej osób i instytucji nadaje uroczysty charakter temu dniu. W Kutnie po raz 11. mieszkańcy i harcerze ponieśli kilkudziesięciometrową flagę ulicami miasta. Po dotarciu przed budynek Urzędu Miasta wciągnięto ją na maszt, odegrano hymn państwowy oraz wysłuchano krótkich przemówień. Na koniec wystrzelono biało-czerwone konfetti, a zgromadzonym rozdano chorągiewki. Poza tym, zgodnie z tradycją, odbył się także "Bieg ku biało-czerwonej". Jego uczestnicy mieli do pokonania 1600-metrową pętlę. Niektórzy przebiegli ją dwukrotnie. Każdy uczestnik otrzymał od organizatorów biało-czerwoną koszulkę.
W Skierniewicach obchody rozpoczęły się od krótkiego apelu harcerskiego i uroczystego przekazania 100-metrowej flagi, która ulicami miasta została przeniesiona do parku, gdzie została powieszona. Podczas drogi do harcerzy dołączali mieszkańcy, którzy deklarowali przywiązanie do narodowego symbolu. Flagę od początku nieśli poseł RP Dorota Rutkowska i wiceprezydent Skierniewic Jarosław Chęcielewski.
Obchody zakończyły się piknikiem patriotycznym, podczas którego przygotowane zostały liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży. Można było wziąć udział w malowaniu koszulek, a także przyłożyć swoją dłoń do napisu, który powstał z odbitych dłoni skierniewiczan. Jak przystało na piknik, nie zabrakło także smacznego posiłku. Na łasuchów czekały domowe harcerskie wypieki, obwarzanki oraz pianki.
– To bardzo ważny dzień – mówi 88-letni pan Marian. – Dla nas orzeł i flaga były i są świętymi symbolami, które zagrzewały do walki i dodawały odwagi. Widząc harcerzy niosących ogromną flagę, nie powstrzymałem łez. Odżyły we mnie wspomnienia związane z II wojną światową. I choć minęło już tak wiele lat, znów przed oczami miałem obraz mojego kolegi biegnącego z flagą na niemieckie okopy. Nie miał już czym strzelać. Ale trzymał w ręku biało-czerwoną, więc biegł. Gdy padł, nie wypuścił jej z ręki. Tego obrazu nie zapomnę nigdy. Nasza flaga to święty symbol – wyznaje wzruszony pan Marian.
Warto pamiętać, że polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdowały się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Z tego względu na polskiej fladze biel jest u góry, ponieważ w heraldyce RP ważniejszy jest kolor godła niż tła.