W niedzielę 14 maja Pani Jasnogórska, peregrynująca w kopii cudownego obrazu, dotarła do parafii św. Marcina w Siedlcu. O gorącym oczekiwaniu i wizycie Królowej Polski świadczyły niezwykłe dekoracje, którymi przyozdobiono drogę przejazdu. Setki flag, banery, kolorowe pompony i wstążki, a także dekoracje okien, kapliczek, krzyży przygotowywano przez kilka dni.
To było pospolite ruszenie. Każdy, kto mógł i jak mógł chciał dołożyć swoją cegiełkę do tego, by Pani z Jasnej Góry została przyjęta godnie i z najwyższymi honorami. Tron dla Maryi ozdobiony kwiatami, przygotowano w prezbiterium, tak by każdy mógł na Nią patrzeć.
Po Panią z Bliznami wyszła rzesza wiernych. W procesji powitalnej niesione były chorągwie i feretrony. Szły też poczty sztandarowe strażaków i szkół. Przedstawicielki 4 kół różańcowych niosły duży drewniany różaniec. W procesji szły także dzieci pierwszokomunijne, które tego dnia rano po raz pierwszy w pełni uczestniczyły w Eucharystii. Każde z nich w ręce miało biały kwiat. Nie zabrakło także kapłanów z sąsiednich parafii na czele z ks. dziekanem Sławomirem Sobierajskim, przedstawicieli OSP i orkiestry strażackiej. Uroczystej procesji, a później Eucharystii przewodniczył bp Wojciech Osial.
Bus-kaplicę eskortowały przyozdobione wstążkami wozy strażackie. Po przybyciu ikony na znak szacunku jej ramy ucałowali bp Osial i ks. Ireneusz Cieślak, proboszcz parafii w Siedlcu. Obraz na ramionach nieśli ojcowie, matki, dziewczęta ze scholi i młodzież z grup ŚDM oraz strażacy.
Słowa powitania wygłosili ks. proboszcz oraz przedstawiciele rodziców, młodzieży i dzieci. – Witamy Cię i pozdrawiamy w naszej wspólnocie parafialnej św. Marcina Biskupa. Przez Ciebie zapraszamy Twojego Syna do naszego życia. Otwieramy szeroko nasze serca przed Tobą i gorąco Cię witamy w naszej świątyni, jako Matkę i Królową Polski. Pragniemy powierzyć się Twojej opiece – mówił ks. Ireneusz. – Z ogromnym zaangażowaniem parafian i miłością wobec Ciebie przystroiliśmy nasze domy i drogi. Chcemy, by duchowym owocem Twojego nawiedzenia była środowa nowenna do Ciebie, która jesteś naszą Nieustającą Pomocą – mówił ks. proboszcz. Licznie zgromadzona młodzież przez swoich przedstawicieli prosiła Panią Jasnogórską, by swoim matczynym dotykiem wyścieliła w ich sercach miejsce dla swojego Syna. Młodzi – w nawiązaniu do słów Ojca Świętego Franciszka – prosili Maryję, by dodała im sił do zejścia z kanapy, założenia wygodnych butów i odważnego wyruszenia w świat z Chrystusem, tak, by mogli być solą ziemi.
Rozmodlenie wiernych, pięknie przygotowana oprawa Mszy św. zrobiły wrażenie na głównym celebransie i ks. proboszczu. Biskup dziękował wiernym za wiarę wyrażoną w tak wielu znakach. Ksiądz proboszcz, nie kryjąc wzruszenia, dodał, że to, co działo się przed przybyciem Maryi, a także to, jak wierni przeżywali czas z Maryją, było pierwszym cudem przez Nią uczynionym.
– To był niezwykły czas – mówi Barbara Grabska. – Misjonarza mieliśmy wspaniałego. Ojciec Ryszard, paulin, świetnie nas przygotował. Po dwa razy przychodziliśmy do kościoła. Dziś, gdy Ją zobaczyłam, popłakałam się. Byłam blisko, więc cały czas się w Nią wpatrywałam i prosiłam, by zawsze była obecna w moim życiu. Ksiądz biskup podczas kazania mówił o pozrywanych medalikach. Ja od zawsze mam medalik z Maryją na szyi. Często się do Niej modlę. Jestem w kole różańcowym. Nie wyobrażam sobie dnia bez rozmowy z Nią. Wiarę wszczepili mi rodzice, zwłaszcza mama. Wspólnie się modliliśmy. Przed nawiedzeniem w swoim oknie zrobiłam ołtarzyk. Wystawiłam obraz Pani Jasnogórskiej, który moja mam w 1927 roku przyniosła z pielgrzymki do Częstochowy – mówi pani Barbara.
Warto wspomnieć, że ikona Pani Jasnogórskiej do parafii w Siedlcu dotarła dokładnie 60 lat od jej poświęcenia przez papieża Piusa XII, które miało miejsce 14 maja 1957 r.
Grabów świętował 8. rocznicę peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.