- Wielka Boga Człowieka Matko - tymi słowami ze ślubów Jana Kazimierza witał Maryję ks. Wiesław Wronka, proboszcz parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu. To pierwsze nawiedzenie przez ikonę jasnogórską w historii wspólnoty.
Wierni powitali Czarną Madonnę 9 czerwca. Wyszli w długiej procesji z chorągwiami i feretronem. Wyróżniały się osoby w kolorowych strojach łowickich. Miejsce spotkania z peregrynującym obrazem wyznaczono przy skwerze Solidarności, niedaleko szpitala. Tam już czekała młodzież z flagami w barwach maryjnych, narodowych i papieskich, tworząc szpaler dla niezwykłego Gościa.
Uroczystości przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, który jako pierwszy ucałował ramy ikony na powitanie, gdy obraz wyłonił się z samochodu-kaplicy. Razem z biskupem uczynił to ks. Wronka. Zgromadzeni uklękli na znak czci i szacunku dla Matki Bożej.
W procesji do świątyni ikonę na swych ramionach nieśli nieśli strażacy, panie z kół Żywego Różańca, delegacje matek, służby zdrowia i nauczycieli, młodzieży, lektorów, Rady Parafialnej oraz ojców.
Obraz Matki Bożej umieszczono na tronie przy ołtarzu. - W obliczu Boga, w Trójcy Świętej Jedynego, oddajemy w Twoją macierzyńską opiekę naszą parafię, kapłanów, osoby konsekrowane, ludzi starszych, samotnych i schorowanych, małżeństwa i rodziny, ojców i matki, młodzież i dzieci oraz wspólnoty działające przy naszym kościele - mówił ks. Wronka. Po proboszczu naprzeciw ikony stanęła wielopokoleniowa rodzina państwa Szczęsnych. Powitali Maryję w imieniu wszystkich rodzin parafii.
W homilii bp Dziuba odniósł się do tradycji ziemi łowickiej. - Oto właśnie, ta jasnogórska ikona, której 300-lecie koronacji wspominamy w tym roku, jest z nami w chwilach 25-lecia naszej diecezji i w chwilach 881 już lat naszego miasta. To jest wyjątkowy Gość, wyjątkowe nawiedzenie. Przecież Maryja w naszej tradycji Księstwa Łowickiego jest bliska nam. To przecież wasi przodkowie, kiedy chcieli ofiarować najpiękniejszy dar na ślub swojego dziecka, ofiarowywali obraz Matki Bożej Częstochowskiej, które niestety dzisiaj są wyrzucane z domu, bo są stare. To są piękne świadectwa Maryi w naszych domach. Pielęgnujcie ten dar, przekazujcie go następnym pokoleniom. A na pewno będą wdzięczni i dumni - mówił biskup.
Przed końcowym błogosławieństwem parafianie uhonorowali kwiatami swojego proboszcza. Ks. Wiesław Wronka obchodził imieniny i 41. rocznicę święceń kapłańskich. Jest w parafii od samego początku jej istnienia tj. od 1989 r., gdy został skierowany do tworzenia nowego kościoła na osiedlu Bratkowice. 10 lat później w pobliżu nowo powstałej świątyni Ojciec święty Jan Paweł II sprawował Mszę św. dla 300 tys. wiernych.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.