Muzeum w Łowiczu otrzymało dofinansowanie na współorganizację projektów kulturalnych związanych z obchodami roku reymontowskiego w województwie łódzkim w 2017 r.
Pieniądze zostały przyznane przez Łódzki Dom Kultury, instytucję kultury samorządu województwa łódzkiego, który już po raz 5. ogłosił nabór.
Projekty mają służyć uczczeniu w jak najciekawszy sposób 150. rocznicy urodzin noblisty, promowaniu i popularyzacji jego twórczości, podniesieniu poziomu uczestnictwa w kulturze, budowaniu i wzmacnianiu tożsamości regionalnej i więzi międzypokoleniowej.
Muzeum w Łowiczu zgłosiło projekt „To ci śliczności...” - o stroju łowickim w reymontowskich klimatach, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 4 tys. zł, co stanowi 69 proc. całkowitego kosztu realizacji. Ideą projektu przygotowanego przez łowickie muzeum jest upowszechnienie i edukacja dotycząca ginącego dziedzictwa regionu, jakim jest wytwarzanie strojów z tkanin samodziałowych, oraz promocja twórczości W.S. Reymonta, który o Księżakach i strojach łowickich pisał barwnie w powieści „Chłopi”.
W ramach projektu odbędzie się uroczystość upamiętniająca W.S. Reymonta, której elementem, obok prezentacji pieśni ludowych, będzie czytanie fragmentów powieści dotyczących łowickich strojów. Zrealizowane zostaną także bezpłatne warsztaty, pokazy i lekcje przekazujące teoretyczną i praktyczną wiedzę dotyczącą strojów i ich powstawania (przędzenie na kołowrotku, tkanie na krosnach, prezentacja i przymierzanie strojów). Dzięki projektowi uruchomione zostaną warsztaty tkackie znajdujące się w zbiorach Muzeum w Łowiczu. Pozwoli to na używanie ich nie tylko podczas projektu, ale i w późniejszych działaniach edukacyjnych muzeum. Ma to być unikat w skali kraju.