Prawie tysiąc osób uczestniczyło w kongresie Związku Gmin Wiejskich w Ossie pod Rawą Mazowiecką. Samorządowcy z całej Polski spotkali się, aby rozmawiać na ważne dla gmin wiejskich tematy, takie jak gospodarka przestrzenna i stan prac nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym czy pierwszy rok po wprowadzeniu reformy oświaty.
Do końca tego roku zakończyć się mają rządowe prace nad nowym kodeksem urbanistyczno-budowlanym. W jednym akcie prawnym zawarte zostaną zapisy kilku funkcjonujących dzisiaj ustaw: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, prawo budowlane, o gospodarce nieruchomościami. Samorządowcy zwracają uwagę na ogrom zmian w przepisach powodujących konieczność poznania przez urzędników nowych procedur i aktualizacji wielu dokumentów.
Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, wójt gminy Lubicz Marek Olszewski podkreśla aktualność tematów poruszanych na kongresie. - Tematyka 17 kongresu gmin wiejskich trafia w zainteresowania naszych członków. Kodeks budowlany, prawo wodne, kwestie związane ze zmianą granic administracyjnych pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego czy wreszcie wprowadzenie nowego ustroju szkolnego to są sprawy, które w tej chwili dla wójtów, burmistrzów, radnych, skarbników uczestniczących w kongresie, są bardzo istotne. Rozmawiamy też o prawie dotyczącym zwalczania skutków klęsk żywiołowych. Tych w ostatnim okresie było dużo i ujawniły one pewne niedostatki w organizacji i w samym systemie reagowania na zdarzenia kryzysowe. Chcemy, żeby prawo było uszczegółowione, żeby nie było tak, że przy każdej powodzi czy huraganie trzeba na nowo tworzyćkomisje szacujące straty i nowe dokumenty.
Po raz pierwszy do udziału w kongresie zaproszono gminnych radnych. Na przeznaczonym dla nich forum omawiano zagadnienia związane między innymi ze społeczeństwem obywatelskim, inicjatywą uchwałodawczą rady i obywateli oraz z nowymi technologiami w pracy radnych.
O przewidywanych zmianach w indywidualnym wskaźniku zadłużenia i samorządowym podatku VAT po centralizacji oraz o podatku od nieruchomości rozmawiali uczestnicy Forum Skarbników. W tym panelu poruszono także kwestie finansowania inwestycji na obszarach wiejskich i to, jaką rolę odgrywają w nim krajowe i lokalne instytucje finansowe.
Drugi dzień obrad zdominowała debata na temat oświaty. Wzięła w niej udział minister edukacji narodowej Anna Zalewska, która przedstawiła najnowsze dane z systemu informacji oświatowej dotyczące zatrudnienia w oświacie po wprowadzeniu reformy edukacji. Według nich, w systemie oświaty pojawiło się 11,5 tys. nowych miejsc pracy. - To wielka zasługa państwa - mówiła, zwracając się do samorządowców - ale również prawa oświatowego i ramowych planów nauczania.
Samorządowcy mieli też okazję zadawać pytania i wyrażać swoje wątpliwości. Obawy dotyczyły zatrudnienia nauczycieli w kolejnych latach funkcjonowania nowego systemu edukacji czy dwuzmianowości w szkołach. Dopytywali również o zmiany w Karcie Nauczyciela.
A. Zalewska zapowiedziała, że do 2019 roku w każdej szkole w Polsce będzie szerokopasmowy internet w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej „100 Mega na 100-lecie”. Pokreśliła też, że przez 10 lat internet dla szkół będzie za darmo.
- To było bardzo dobre spotkanie, dużo pomysłów i dużo wspólnej pracy przed nami - podsumowała debatę na kongresie minister Zalewska.