Nowy numer 42/2019 Archiwum

Nieborów i Arkadia na prestiżowej liście

Zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie i ogród sentymentalno-romantyczny w Arkadii zostały wpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę na listę Pomników Historii.

Uroczystość wręczenia dokumentów potwierdzających uznanie obiektów za Pomniki Historii odbyła się 23 listopada w pałacu prezydenckim w Warszawie. Na prestiżową listę trafiło 11 kolejnych zabytków. Wśród nich jako całość znalazły się zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie i położony niedaleko ogród sentymentalno-romantyczny w Arkadii.

Oba obiekty to jedne z największych atrakcji turystycznych w centralnej Polsce. Są przykładami dawnej, wiejskiej rezydencji magnackiej o charakterze reprezentacyjnym, gospodarczym i przemysłowym. Obecnie wchodzą w skład Muzeum w Nieborowie i Arkadii, które jest oddziałem warszawskiego Muzeum Narodowego.

Barokowy pałac, wraz z autentycznym układem i wyposażeniem wnętrz, zbiorami sztuki, biblioteką i archiwum stanowi ewenement w skali kraju, i jest jedną z najlepiej zachowanych rezydencji polskiej magnaterii. Ogród w Arkadii założony w 1778 r. należy do pierwszych w Polsce, powstałych pod wpływem szkoły angielsko-chińskiej, kompozycji o cechach początkowo sentymentalnych, wzbogaconych później o elementy romantyczne.

Świątynia Diany w ogrodzie w Arkadii   Świątynia Diany w ogrodzie w Arkadii
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Pomnik historii jest jedną z pięciu form ochrony zabytków w Polsce. Wyróżnienie tej rangi przyznawane jest nieruchomym zabytkom o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Na prestiżowej liście z obiektów w naszym regionie znajdują się bazylika katedralna w Łowiczu oraz XIX-wieczna Osada Fabryczna w Żyrardowie, czyli zabudowa centrum tego miasta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL