Odbyło się spotkanie w sprawie powstania Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Łowickiej składającej się z osób świeckich. Jest już projekt statutu. Skierowany zostanie do dalszych konsultacji.
W sali konferencyjnej kurii łowickiej ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba spotkał się 29 listopada z duszpasterzami poszczególnych grup i ruchów kościelnych działających w diecezji.
Zebrani omawiali projekt statutu Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Łowickiej. - Powstaje on nie po to, żeby zabrać komuś tożsamość czy własną specyfikę. Nie chodzi o zakazanie autonomii, tym bardziej że wiele ruchów ma swoje statuty. Rada jest próbą koordynacji między strukturami ruchów, które są w naszej diecezji - mówił bp Dziuba.
Nie wszystkie diecezje w Polsce mają taki statut. Jego wypracowanie pozwoli dołączyć diecezji łowickiej do Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich.
Projekt dokumentu przedstawił ks. Robert Kwatek, diecezjalny referent i koordynator ruchów i stowarzyszeń katolickich. Przyznał, że powstał w oparciu o podobne statuty w innych diecezjach, jednak zawiera istotną różnicę.
Rada w diecezji łowickiej będzie troszczyć się o poznanie, zachowanie i propagowanie zasad katolickiej nauki społecznej. Takiego zapisu nie ma w statutach odpowiednich rad pozostałych diecezji. - Jest to zgodne z wnioskami z ostatniej Konferencji Plenarnej Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. Każdy ruch rozwija się według swojego charyzmatu i swojej wizji, jednak potrzeba działania wspólnego, które powinno być oparte na zasadach dobra wspólnego, pomocniczości i solidarności - mówił ks. Kwatek.
Proponowany statut jest ogólny w sformułowaniach. Zawiera tylko zasadnicze informacje. Szczegóły zawierać będą aneksy powstałe po zatwierdzeniu statutu.
Skład Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Łowickiej mają tworzyć przedstawiciele wszystkich ruchów, stowarzyszeń i grup nieformalnych działających w diecezji łowickiej. Ich udział ma być dobrowolny. Z urzędu w skład rady mają wejść mianowani przez biskupa łowickiego duszpasterze lub asystenci kościelni poszczególnych ruchów. W pracach będą mogli uczestniczyć w charakterze obserwatorów przedstawiciele organizacji niemających swoich delegatów w radzie. Natomiast prezydium mają tworzyć świeccy. Ze strony kościelnej stały w nim udział ma mieć diecezjalny referent i koordynator ruchów i stowarzyszeń katolickich.
Projekt statutu zostanie przesłany do dalszych konsultacji w poszczególnych ruchach i stowarzyszeniach oficjalnie funkcjonujących w diecezji. Kolejne spotkanie w sprawie powstania Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Łowickiej zaplanowano na 17 października 2018 r. Wtedy ma być określony termin zebrania plenarnego, które wyłoni prezydium rady.