Biskup łowicki Andrzej F. Dziuba uhonorował wybranych kapłanów godnościami kościelnymi. Pretekstem do ogłoszenia nominacji było 25-lecie Kościoła łowickiego.
Nazwiska wyróżnionych księży bp Dziuba podał na grudniowym spotkaniu opłatkowym duchowieństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. Uczestniczyli w nim biskup pomocniczy Wojciech Osial oraz biskupi seniorzy Alojzy Orszulik i Józef Zawitkowski. Byli też świeccy pracownicy diecezjalnych instytucji oraz siostry zakonne. W swych życzeniach ordynariusz łowicki nawiązał do obchodzonego w 2017 r. jubileuszu diecezji. – Życzę wszystkim, abyśmy razem budowali kolejne ćwierćwiecze Kościoła łowickiego. Obyśmy następcom zostawili wspaniałe fundamenty, obyśmy wpisali się w dzieje tego Kościoła, pamiętając, że Duch Święty posługuje się nami, a my bądźmy na Niego otwarci – mówił bp Dziuba.
Przywilej noszenia rokiety i mantoletu otrzymali: ks. Rafał Babicki, ks. Krzysztof Chojnacki, ks. Zbigniew Ciechomski, ks. Marek Grabski, ks. Arkadiusz Grodzicki, ks. Dariusz Krokocki, ks. Dariusz Łosiak, ks. Stanisław Mocarski, ks. Konrad Świstak, ks. Sławomir Tulin i ks. Rafał Wiśniewski. Nadanie tego przywileju jest zazwyczaj pierwszą godnością honorową, jaką otrzymują księża. Kapłani tak wyróżnieni mogą używać rokiety (komży) z fioletowym podbiciem oraz mantoletu (peleryny) w kolorze czarnym. Zwyczajowo nazywa się ich kanonikami, choć formalnie nimi nie są. W diecezji łowickiej należą do nich członkowie trzech kapituł – Katedralnej Kapituły Łowickiej, Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej i Kolegiackiej Kapituły Skierniewickiej. Kanonicy mają prawo do używania bogatszego stroju duchownego – czarnej sutanny z fioletowymi obszywkami i guzikami, fioletowego pasa do sutanny, biretu z fioletowym pomponem oraz pierścienia. Szczegółowy ubiór i dystynktorium określają statuty każdej z kapituł. W gronie kanoników wyróżnia się kanoników honorowych i wyżej od nich stojących – kanoników gremialnych (rzeczywistych). Różnica wynika z przeszłości. Kanonicy gremialni posiadali tzw. prebendy, czyli majątek związany z daną kanonią, przeznaczony na utrzymanie. Zabierali też głos na zebraniach kapitulnych. Honorowi mieli tylko prawo do tytułu, do miejsca w stallach kanonickich (bogato zdobionych ławkach ustawionych w prezbiterium) i do oznak na szatach. Obecnie podstawową rolą kanoników jest pełnienie uroczystych funkcji liturgicznych w katedrze i kolegiatach.
Do Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej zostali włączeni w stopniu kanoników honorowych: ks. Henryk Andrzejewski, ks. Stanisław Góraj, ks. Krzysztof Krawczyk, ks. Maciej Mroczkowski, ks. Zbigniew Strzałkowski, ks. Tomasz Trzciński. Podniesieni z kanoników honorowych do kanoników gremialnych zostali ks. Konrad Krupa i ks. Józef Staszewski. Do rzędu kanoników honorowych Katedralnej Kapituły Łowickiej zostali włączeni: ks. Piotr Jankowski, ks. Piotr Krzyszkowski, ks. Mirosław Romanowski i ks. Jerzy Swędrowski. Natomiast do rzędu kanoników gremialnych – ks. Stanisław Majkut, dotychczas kanonik honorowy tej kapituły. Kapituły mają też swoją gradację. Najważniejsza jest ta przy katedrze, kontynuująca tradycje powstałej w XV w. Prymasowskiej Kapituły Łowickiej. Druga w hierarchii kapituła łęczycka w swojej historii nawiązuje aż do XII w., gdy w Tumie wybudowano kamienną kolegiatę. Podczas zaborów świątynia utraciła swą rangę, a kapituła została zlikwidowana. W 1993 r. pierwszy biskup łowicki Alojzy Orszulik podniósł tumski kościół parafialny Najświętszej Maryi Panny Królowej i św. Aleksego do godności archikolegiaty i erygował na nowo kapitułę. Najmłodsza jest kapituła skierniewicka. Powołał ją bp Orszulik w 2003 r. przy kolegiacie Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się