Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Nieborowie katechezę wielkopostną przeżywali w domu, kościele i szkole.
Zaczęło się od pracy domowej zleconej uczniom klas IV-VII. Polegała na zobrazowaniu wskazanej przez katechetę Piotra Sumińskiego stacji drogi krzyżowej. Technika wykonania była dowolna, a młodzi artyści przy jej wykonaniu mogli korzystać z pomocy najbliższych - rodziców, rodzeństwa. Efekt przerósł oczekiwania katechety. Dzieci przyniosły naprawdę pięknie wykonane sceny drogi, którą Pan Jezus podążał na Golgotę. Stąd pomysł, aby w ramach katechezy przeprowadzić plebiscyt na najładniejszą pracę plastyczną przedstawiającą stację drogi krzyżowej.
Najwięcej głosów otrzymał rysunek Malwiny Stasiarczyk z kl. V, II miejsce zajęła praca Wojciecha Gratysa z kl. V, a III - Sylwii Lepieszki z kl. VI. Wymienieni uczniowie otrzymali upominki książkowe. Pozostali uczestnicy plebiscytu za swój trud zostali wynagrodzeni ocenami z religii.
27 najładniejszych prac wystawiono w szkolnym holu. Warto nadmienić, że w ich wykonanie zaangażowali się także rodzice uczniów, co było cichym życzeniem nauczyciela - katechety. Praca domowa dzieci miała stać się pretekstem do pochylenia się nad męką Pana Jezusa w tym szczególnym okresie roku liturgicznego, jakim jest Wielki Post.
Drugim aspektem katechezy szkolnej we współpracy z parafią Matki Bożej Bolesnej w Nieborowie były rekolekcje wielkopostne. Do kościoła udały się na nie dzieci z klas 0-VII wraz ze swoimi wychowawcami, nauczycielami oraz katechetami. Uczniowie zaangażowali się w przebieg liturgii: czytanie Pisma Świętego, śpiew psalmu i modlitwę powszechną. Uczniowie - ministranci służyli przy ołtarzu.
Nauki rekolekcyjne na zaproszenie proboszcza ks. Grzegorza Ziąbskiego wygłosił ks. Marek Pasiuk SAC.
Trzecim sposobem przeżycia Wielkiego Postu było nabożeństwo Drogi Krzyżowej. nabożeństwa w świątyniach. Do jego prowadzenia przygotował uczniów P. Sumiński. Dzieci czytały rozważania poszczególnych stacji.