Na cmentarzu w Mikołajewie bp Andrzej F. Dziuba poświęcił tablicę nagrobną Władysława Ślewińskiego, zmarłego przed 100 laty malarza.
Władysław Ślewinski urodził się 1 czerwca 1856 r. w Białyninie nad rzeką Pisią. Został ochrzczony w pobliskim kościele w Mikołajewie. Był synem Kajetana Ślewińskiego, dziedzica wsi Białynin, oraz Heleny z Mysyrowiczów, która zmarła wkrótce po porodzie. Została pochowana na cmentarzu blisko kościoła. Teraz na grobie matki umieszczono tablicę upamiętniającą jej syna, niedocenianego w Polsce malarza Młodej Polski i secesji.
Okazją była 100. rocznica śmierci W. Ślewinskiego, który tworzył głównie na emigracji. Zmarł 24 marca 1918 r. w szpitalu Cochin w Paryżu. Pochowany został na cmentarzu Bagneux. Jednak, gdy wygasła koncesja, grób sprzedano, a szczątki prawdopodobnie zostały pochowane w zbiorowej mogile.
W Polsce istnieje Towarzystwo Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego. Prezes towarzystwa Jarosław Miaśkiewicz od lat zabiegał, żeby zaznaczyć obecność artysty urodzonego na ziemi sochaczewskiej. W 2012 r. w kościele Świętych Męczenników Jana i Pawła w Mikołajewie odsłonięto tablicę upamiętniającą malarza, przypominającą, że w tej świątyni został ochrzczony.
Na nowej, umieszczonej na grobie matki, widnieje napis: "Au Grand Artiste", czyli wielkiemu artyście. Są to słowa jakie napisał Paul Gauguin, dedykując Ślewińskiemu swój portret. Wspomina o tym w pamiętnikach Tadeusz Makowski, przyjaciel zmarłego na obczyźnie malarza.
18 marca Mszę św. w intencji śp. W. Ślewińskiego i jego matki sprawował ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. W mikołajewskim kościele zgromadzili się wierni, przedstawiciele władz samorządowych, a także poseł na Sejm Maciej Małecki. Stawili się strażacy ze sztandarami. Poczet sztandarowy wystawiła też Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Wyczółkach.
Po Eucharystii, tak jak na pogrzebie, kondukt udał się na cmentarz. Bp Dziuba i ks. Krzysztof Żochowski, proboszcz parafii w Mikołajewie, poświęcili nową tablicę. Uroczystość zakończył koncert muzyki poważnej w świątyni. Wystąpili Iwona Niemyjska, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej w Sochaczewie, z synami.