Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zburzono pomnik braterstwa broni

Na skwerze przed budynkiem skierniewickiego starostwa wyburzono pomnik braterstwa.

W Skierniewicach wyburzono pomnik polsko-radzieckiego braterstwa broni od lat powojennych stojący na skwerze przed budynkiem starostwa. W ten sposób władze miasta wypełniły obowiązek wynikający z ustawy dekomunizacyjnej. Będący w dość złym stanie obelisk wieńczyły sylwetki czerwonoarmisty i "kościuszkowca", a postument opatrzony był napisem; "Za wolność naszą i waszą".

Warto przypomnieć, że zanim ów pomnik pojawił się w tym dość reprezentacyjnym punkcie miasta stał tu posąg św. Jana Nepomucena. To prawdopodobnie ten sam, który obecnie jest umieszczony na dziedzińcu kościoła św. Jakuba.

Wyburzono pomnik polsko-radzieckiego braterstwa broni.   Wyburzono pomnik polsko-radzieckiego braterstwa broni.
Maria Grabowska/Foto Gość
Skierniewice zostały zobowiązane do likwidacji jeszcze jednego reliktu przeszłości - czołgu T-34 stojącego w pobliżu skierniewickiego dworca kolejowego. Do czołgu skierniewiczanie trochę się przyzwyczaili i wielu z nich jest za jego pozostawieniem.

Na razie zdecydowano się na pewnego rodzaju kompromis. 20 marca usunięto z podstawy pomnika tablicę zawierającą napis:  „Polegli na polu chwały podczas wyzwalania Skierniewic 17 stycznia 1945 roku żołnierze Gwardii Armii Radzieckiej. Cześć i chwała bohaterskim wyzwolicielom." i nazwiska poległych członków załogi czołgu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama