W kurii łowickiej odbyło się spotkanie formacyjne doradców życia rodzinnego.
Wzięły w nim udział małżeństwa i osoby na co dzień posługujące narzeczonym, małżonkom i osobom przeżywającym różnego rodzaju sytuacje kryzysowe. Spotkanie, które poprowadził ks. Robert Awerjanow, rozpoczęła wspólna modlitwa. Potem zebrani wypełnili przygotowaną ankietę badającą jakość ich pracy. Kolejnym punktem była konferencja ks. Awerjanowa „O konieczności okresowego przeglądu relacji małżeńskich”.
– Spektakularne trudności łatwo zauważyć, ale korozję, która rozbija jedność i relację małżonków, znacznie trudniej. Czasem może się okazać, że małżonkowie odkrywają ją za późno, kiedy rdza zniszczyła już coś bardzo ważnego. Wówczas może okazać się, że na naprawę jest już za późno, bo latami dokonywało się rozbicie więzi, osłabienie jedności. Lepiej zapobiegać niż leczyć – tłumaczył ks. Robert.
Prelegent przekonywał, że dlatego potrzeba okresowych przeglądów, które wykażą pęknięcia, oddalenia czy zranienia, by następnie nad nimi pracować. Ks. Robert zwrócił uwagę na 5 języków okazywania miłości, którymi są: język akceptacji, dobre jakościowo spędzanie czasu, język prezentu, język służby i język dotyku.
Na zakonczenie spotkania do doradców przybył bp Andrzej F. Dziuba
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Po konferencji doradcy podzielili się swoimi doświadczeniami, a także zgłosili wnioski dotyczące organizacji pracy, kolejnych spotkań oraz formacji. Na zakończenie spotkania do zebranych dołączyli bp Andrzej F. Dziuba z ks. Bogdanem Zatorskim, diecezjalnym duszpasterzem rodzin. Ordynariusz przybliżył w skrócie przebieg odbywającej się w tym samym czasie Rady Duszpasterskiej, która wiele miejsca poświęciła młodzieży, a także małżonkom i rodzicom. W odpowiedzi na zgłaszane przez doradców postulaty o formację duchową doradców biskup ordynariusz obiecał pomoc w zapraszaniu specjalistów mogących poprowadzić szkolenia dla doradców.