Nowy numer 38/2021 Archiwum

Lekcja historii na boisku

Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty zorganizowało dwumecz piłkarski o Puchar Niepodległości pomiędzy reprezentacjami Cieszyna i Łowicza.

Wydarzenie wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 100. rocznicy sformowania w Cieszynie 10 Pułku Piechoty, oddziału Wojska Polskiego, który stacjonował potem w Łowiczu. Powodem zorganizowania dwumeczu był także udziału Polaków w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej.

Pierwszy mecz odbył się 16 czerwca w Cieszynie. Kapitanem miejscowych był Ireneusz Jeleń, były reprezentant Polski, który pokazał klasę. W swoim stylu wyprowadzał szybkie ataki, które okazały się zabójcze dla gości. Cieszyn pokonał Łowicz aż 11:5.

W reprezentacji Łowicza wystąpili przedstawiciele grup historycznych oraz zawodnicy z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej (brygada przez pewien czas dziedziczyła tradycje 10 Pułku Piechoty).

Zespoły zaczęły od prezentacji przed publicznością. Wszystko wyglądało jak przed wybuchem II wojny światowej. Zespół Łowicza wyszedł w przedwojennych strojach reprezentacji Polski, zaś cieszynianie także w strojach reprezentacyjnych, ale według wcześniejszego wzoru. To celowy zabieg podkreślający fakty historyczne. Łowicz odzyskał niepodległość 11 listopada 1918 r., zaś Cieszyn stał się wolny już 1 listopada.

W czasie meczu przygrywała Orkiestra Miasta Cieszyna. Muzycy zagrali  m.in. Marsz 10 Pułku Piechoty. Zawodników wyprowadziła na plac gry obsada sędziowska w strojach z lat 20. XX wieku. Po przemówieniu burmistrza Cieszyna Ryszarda Macury (grał też przez pierwsze kilka minut w drużynie swojego miasta) i odegraniu hymnu zawodnicy rozpoczęli mecz.

Nie wynik był najważniejszy, ale spotkanie i świętowanie odzyskania niepodległości. Była to doskonała lekcja historii dla miejscowych. Rewanż w Łowiczu odbędzie się 30 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama