Nowy numer 23/2020 Archiwum

Na początek "Magnificat"

W Łowiczu zainaugurowano 19. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Koncert odbył się w bazylice katedralnej.

Łowicka katedra praktycznie co roku gości uczestników tego festiwalu. Tym razem w najważniejszym kościele diecezji łowickiej odbył się koncert inaugurujący. W niedzielę 1 lipca wystąpili Chór Filharmonii Łódzkiej pod batutą Dawida Bera oraz Marii Hubik-Kaszuby z sopranistką Patrycją Krzeszowską-Kubit, solistką Teatru Wielkiego w Łodzi. Na fortepianie zagrali Zbigniew Rymarczyk i Tomasz Kaszuba.

Koncert otworzył "Magnificat" Mikołaja Zieleńskiego. To pierwszy zachowany polski utwór 12-głosowy na 3 chóry 4-głosowe. Kompozytor związany był z Łowiczem i obecną katedrą, niegdyś kolegiatą prymasowską. Żył na przełomie XVI i XVII wieku, był organistą i kapelmistrzem na dworze prymasa Polski Wojciecha Baranowskiego w Łowiczu.

W programie koncertu znalazły się również m.in. kompozycje brytyjskiego kompozytora Edwarda Elgara i rosyjskich kompozytorów muzyki cerkiewnej - Aleksandra Greczaninowa i Pawła Czesnokowa. Wieczorny koncert zakończyły fragmenty opery "Rycerskość wieśniacza", dzieła włoskiego kompozytora Pietra Mascagniego.

W ławach bazyliki zasiedli m.in. ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński oraz Joanna Skrzydlewska z Zarządu Województwa Łódzkiego.

"Kolory Polski" to festiwal, który promuje nie tylko muzykę poważną. W rożnych miejscach województwa łódzkiego wystąpią wykonawcy różnych stylów muzycznych, m.in. 14 lipca w pałacu w Nieborowie zagra zespół Legend of Kazimierz, który sięga do tradycyjnej muzyki żydowskiej, ludów bałkańskich i Bliskiego Wschodu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama