W Łowiczu zainaugurowano 19. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Koncert odbył się w bazylice katedralnej.
Łowicka katedra praktycznie co roku gości uczestników tego festiwalu. Tym razem w najważniejszym kościele diecezji łowickiej odbył się koncert inaugurujący. W niedzielę 1 lipca wystąpili Chór Filharmonii Łódzkiej pod batutą Dawida Bera oraz Marii Hubik-Kaszuby z sopranistką Patrycją Krzeszowską-Kubit, solistką Teatru Wielkiego w Łodzi. Na fortepianie zagrali Zbigniew Rymarczyk i Tomasz Kaszuba.
Koncert otworzył "Magnificat" Mikołaja Zieleńskiego. To pierwszy zachowany polski utwór 12-głosowy na 3 chóry 4-głosowe. Kompozytor związany był z Łowiczem i obecną katedrą, niegdyś kolegiatą prymasowską. Żył na przełomie XVI i XVII wieku, był organistą i kapelmistrzem na dworze prymasa Polski Wojciecha Baranowskiego w Łowiczu.
W programie koncertu znalazły się również m.in. kompozycje brytyjskiego kompozytora Edwarda Elgara i rosyjskich kompozytorów muzyki cerkiewnej - Aleksandra Greczaninowa i Pawła Czesnokowa. Wieczorny koncert zakończyły fragmenty opery "Rycerskość wieśniacza", dzieła włoskiego kompozytora Pietra Mascagniego.
W ławach bazyliki zasiedli m.in. ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński oraz Joanna Skrzydlewska z Zarządu Województwa Łódzkiego.
"Kolory Polski" to festiwal, który promuje nie tylko muzykę poważną. W rożnych miejscach województwa łódzkiego wystąpią wykonawcy różnych stylów muzycznych, m.in. 14 lipca w pałacu w Nieborowie zagra zespół Legend of Kazimierz, który sięga do tradycyjnej muzyki żydowskiej, ludów bałkańskich i Bliskiego Wschodu.