W Parku Wiosny Ludów w Kutnie uroczyście obchodzono 79. rocznicę bitwy nad Bzurą. W centrum wydarzenia była Msza św. polowa.
Największe starcie zbrojne wojny obronnej Polski w 1939 r. nazywane jest także bitwą pod Kutnem. Dwie polskie armie - "Poznań", pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby, i "Pomorze", którą dowodził gen. Władysław Bortnowski - zaatakowały będące w ofensywie wojska niemieckie. W początkowej bitwy fazie polscy żołnierze odnosili sukcesy. Potem zaznaczyła się przewaga militarna Niemców. Walki trały od 9 do 22 września.
Obchody 79. rocznicy bitwy odbyły się w Kutnie w niedzielę 16 września. Rozpoczęły się Mszą polową przy Muzeum Bitwy nad Bzurą, które mieści się w budynku klasycystycznego mauzoleum. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele biur poselskich, stowarzyszeń, uczniowie i liczne poczty sztandarowe.
- Chrystus mówi do nas: "Weź swój krzyż i Mnie naśladuj". My dziś oddajemy hołd tym, którzy zaprali się samych siebie. Wracając do miejsc pamięci, dajemy dowód, że kto oddaje życie Chrystusowi, nie przegrywa życia i go nie traci. Warto szukać w życiu rzeczy najważniejszych, warto trzymać się Chrystusa i jego krzyża. Nasi przodkowie znajdowali w krzyżu ukojenie i pokrzepienie. Dziś, dziękując Chrystusowi za dar polskich obrońców, modlimy się o jedność Polaków, o patriotyzm, który jest wyrażany w codziennym wykonywaniu obowiązków. Prawdziwe bohaterstwo dziś polega na tym, że co dzień jesteśmy wierni miłości - mówił ks. Jerzy Swędrowski, dziekan kutnowski, który sprawował Eucharystię.
Po wspólnej modlitwie nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi Polski na maszt. Przed tablicą gen. Kutrzeby wystawiono wartę honorową. Podczas uroczystości odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych uhonorowano dyrektora Grzegorza Skrzyneckiego, dyrektora Muzeum Regionalnego w Kutnie.
Dyrektor I LO PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie oraz dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku pułkownik Remigiusz Wiśniewski otrzymał Złotą Odznakę Związku Spadochroniarzy Polskich.
Po odczytaniu Apelu Pamięci zebrani oddali hołd żołnierzom, składając wiązanki pod tablicą gen. T. Kutrzeby. Po oficjalnych uroczystościach organizatorzy zaprosili zebranych na grochówkę.