W łowickim muzeum odbył się wernisaż wystawy "Drogi do Niepodległej", ukazującej najważniejsze wydarzenia poprzedzające odzyskanie polskiej niepodległości.
Planszowa prezentacja została wypożyczona z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Przedstawia przekrojowo dzieje bezpośredniej walki o niepodległość w latach 1905-1921 i dążenia obozów politycznych z tego okresu, których celem była odbudowa Rzeczypospolitej. Ukazuje wysiłek zbrojny Polaków walczących czasie I wojny światowej w szeregach I Kompanii Kadrowej, Legionów Polskich, Legionu Puławskiego, I, II i III Korpusu Polskiego na Wschodzie i Armii Błękitnej.
Co dla łowiczan ważne, wystawa uzupełniona została unikatowymi materiałami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum w Łowiczu i Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Łowiczu.
Wyeksponowano fotografie i dokumenty dotyczące działaczy niepodległościowych związanych z Łowiczem. Są więc informacje o Stanisławie Rotstadzie, który uwieczniony jest na zdjęciu przedstawiającym wartę przed Pałacem Namiestnikowskim w Warszawie 11 listopada 1918 r., a także o Janie Gumińskim, żołnierzu I Brygady Legionów Polskich. Zachowała się nawet jego karta wojskowa z zapisem bitew, w których brał udział.
Z ciekawostek prezentowana jest m.in. odezwa Magistratu Miasta Łowicza z 12 listopada 1918 r., wzywająca do zachowania spokoju w mieście z ostrzeżeniem, że wszelkie gwałty, grabieże oraz wykroczenia będą karane z całą surowością. Zabraniała również nabywania broni od żołnierzy niemieckich.
Jest też uwieczniony na zdjęciu moment, gdy Niemcy wiosną 1918 r. wymieniają blachę na wieżach kolegiaty prymasowskiej (obecnej bazyliki katedralnej). Cenną blachę miedzianą zamienili na cynową.
O ekspozycji, która będzie czynna do 2 grudnia, opowiadali uczestnikom wernisażu dyrektor muzeum Marzena Kozanecka-Zwierz, komisarz wystawy Tomasz Romanowicz oraz Marek Wojtylak, kierownik łowickiego oddziału Archiwum Państwowego.