Mobilne Muzeum Multimedialne dotarło do Łowicza. Przy pomocy najnowszej techniki ukazany jest proces odradzania się Polski po 123 latach w niewoli.
Powstało z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy na 100-lecie polskiej niepodległości. Łowicz jest jednym z 56 miast w kraju, do których muzeum na kółkach zawitało bądź zawita w 2018 roku.
Otwarcie nastąpiło we wtorek 6 listopada w samo południe. Łowiczanie znajdą muzeum na Nowym Rynku. Czynne będzie do 18.00, a także jutro do 10.00 do 16.00. Zwiedzanie zajmuje ok. 20. minut.
Pierwszymi zwiedzającymi była grupa skazanych z Zakładu Karnego w Łowiczu. Pojawił się też burmistrz miasta Krzysztof Jan Kaliński.
W muzeum jest tylko jeden stały eksponat. To Order Orła Białego, najwyższe odznaczenie państwowe w Polsce. Pozostałe prezentacje to pokaz najnowszej techniki z wykorzystaniem hologramów. Trójwymiarowe obrazy ukazują m.in. symbole polskiej tożsamości narodowej, jak włócznia św. Maurycego, czyli pierwsze historyczne insygnium władzy, używane przez pierwszych władców Polski.
Szczególną uwagę zwraca prezentacja "100 Polaków zasłużonych dla świata", dzięki której można dowiedzieć się o polskich odkryciach i ich wpływie na świat.
Przedstawiano również biografie sześciu ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa.
Poza tym prezentacje dotyczą polskich sukcesów sferach kultury, sportu, gospodarki. Podziwiać można nawet krajobrazy.
Przed ciężarówką z wystawą ustawiona jest plenerowa gra planszowa. Uczestnicy wcielają się w rolę reporterów i odkrywają ciekawostki dotyczące 20-lecia międzywojennego, przechadzając się po różnych regionach Polski.
Dla mieszkańców Łowicza miłym akcentem jest ukazanie folkloru ziemi łowickiej jako głównego wyróżnika województwa warszawskiego (do 1 kwietnia 1939 r. powiat łowicki należał do tego województwa).