W Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu odbył się VIII Ogólnopolski Przegląd Teatrów Pijarskich.
W trzydniowym wydarzeniu wzięły udział grupy teatralne z pijarskich placówek z Krakowa, Katowic, Elbląga, Jeleniej Góry, Warszawy, Rzeszowa i oczywiście Łowicza.
Tegoroczny przegląd odbywał się na nieco innych zasadach. W ostatnich latach nie przyznawano nagród. W tym zwyciężyła idea konkursu. W jury zasiedli: Filip Frątczak, aktor, producent i reżyser teatralny, Marta Kosiorek, absolwentka szkół pijarskich w Łowiczu, aktualnie studentka akademii Muzycznej w Łodzi, wokalistka, Tomasz Świątkowski, reżyser filmowy, realizator filmów dokumentalnych dla TVP Historia i dla IPN, oraz o. Jakub Wojciechowski. Poza nagrodami od jury została przyznana także nagroda publiczności.
W piątek na deskach „pijarskiej” widzowie obejrzeli występ specjalny w wykonaniu skierniewickiej grupy To Do Ustalenia. Spektakl „Szach Mat” w reżyserii Piotra Stawskiego opowiadał o życiu Oskara, chłopaka, który mając przyjaciół, pasję, talent i marzenia, na dyskotece szkolnej „zalicza” upadek. Z pozoru niegroźnie wyglądające zdarzenie jest punktem zwrotnym w jego życiu. Okazuje się, że Oskar ma raka. Do królewskiej gry o życie zaprasza go nieznajoma dziewczyna, którą po raz pierwszy widzi podczas wspomnianego upadku. Pytania o to, czy nastoletni chłopak będzie w stanie stawić się czoła śmiertelnej chorobie, czy uda mu się zawalczyć o życie, nurtowały publiczność do końca przedstawienia.
Przegląd rozpoczął piątkowy spektakl "Szach Mat"
AGnieszka Napiórkowska /Foto Gość
W sobotę od rana na scenie prezentowały się zespoły teatralne z pijarskich placówek. Jako pierwsze wystąpiło Centrum Kulturalne Calasanz z Jeleniej Góry ze spektaklem „Serenada”. Następnie Szkoła Podstawowa Zakonu oo. Pijarów w Krakowie ze spektaklem „Pręcik”. Część przedpołudniową zakończył spektakl „Seven” Grupy Teatralnej Some z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu.
Po Eucharystii odprawionej w kościele ojców pijarów i wspólnym obiedzie na deskach zaprezentowały się cztery kolejne formacje. Pierwszą był Teatr z Duchem Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach prezentujący spektakl „Tischnerowskie drogowskazy”. Później scena należała do Teatru Atmosfera działającego przy parafii św. J. Kalasancjusza w Rzeszowie, który wystawił „Towarzyszkę Stwórcy”. Ze spektaklem „Przeminęło z wiatrem” do Łowicza przybyło także koło teatralne działającego przy Szkole Pijarskiej w Warszawie. Tegoroczny przegląd zakończyli gospodarze – uczniowie Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu, którzy wystawili „Listy starego diabła do młodego” w reżyserii Beaty Jeziorowskiej. Scenariusz został oparty na książce C.S. Lewisa pod tym samym tytułem.
– Pomysł na przedstawienie zrodził się z chęci zaproponowania publiczności lektury znakomitej książki filozoficznej, jaką są „Listy starego diabła do młodego” – mówi reżyser przedstawienia Beata Jeziorowska. – Pokazaliśmy te bardziej przystępne fragmenty. Wszystkie mieszczą się w temacie przewodnim, jakim w tym roku są dary Ducha Świętego. Przedstawiliśmy nie tylko walkę człowieka z tym, co mu proponuje współczesny świat, ale i to, jak można się bronić. Stary diabeł odsłania bowiem mechanizmy kuszenia i zdradza, jakie człowiek ma możliwości obrony – dodaje reżyser.
Niezwykłym zabiegiem było przedstawienie głównej postaci. Diabeł Krętacz został rozszczepiony na kilkanaście postaci po to, by pokazać, iż przybiera on różne postaci i formy. Spektakl symbolicznie zakończył się toastem, który symbolicznie był przejściem do następnej książki. Przesłaniem przedstawienia było stwierdzenie, że piekło jest głodem.
Jak podkreśliła Beata Jeziorowska, we wszystkich zaprezentowanych spektaklach zachwycała różnorodność. – Ideą naszego przeglądu jest integracja, ale także wzajemne wzbogacanie się różnorodnością. Byłam wzruszona każdym występem. Były spektakle muzyczne i zjawiskowe, a także widowiskowe, a nawet ironiczne. We wszystkich było to coś. Niektóre z nich na długo zostaną mi w pamięci.
W programie każdego dnia był czas na integrację i modlitwę.
W niedzielę po Mszy św. odbyła się gala wieńcząca przegląd. Uczestnicy otrzymają nagrody od jury i publiczności. Zwycięzcą przeglądu został Teatr Atmosfera działający przy parafii św. J. Kalasancjusza w Rzeszowie wystawiający "Towarzyszkę Stwórcy”. Występ rzeszowskich aktorów najwyżej oceniła także publiczność. Drugie miejsce przypadło Centrum Kulturalnemu Calasanz z Jeleniej Góry za spektakl „Serenada”. Trzecia nagroda powędrowała do gospodarzy, którzy wystawili „Listy starego diabła do młodego”.