Nie cichną komentarze po ogłoszonym Rankingu Liceów i Techników miesięcznika „Perspektywy” 2019. Wśród liceów najlepsze okazało się Klasyczne LO im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach, a wśród techników - również skierniewickie Technikum im. W. Szymborskiej w ZS nr 3. Szkoły znalazły się w pierwszej 30 najlepszych szkół w Polsce.
Ranking „Perspektyw” to najbardziej znany i opiniotwórczy ranking szkół ponadgimnazjalnych, który wzbudza ogromne zainteresowanie uczniów, ich rodziców i nauczycieli. W przypadku liceów tworzony jest w oparciu o trzy kryteria: sukcesy w olimpiadach, wyniki egzaminów maturalnych z przedmiotów obowiązkowych oraz z przedmiotów rozszerzonych. Jeśli chodzi o technika, to oprócz trzech kryteriów stosowanych przy ocenie liceów pod uwagę brane są także wyniki egzaminów zawodowych.
W tym roku najwyższe, 27. miejsce zajęło Klasyczne Liceum Ogólnokształcące im. ks. St. Konarskiego w Skierniewicach. – Znając wyniki matur oraz sukcesy w olimpiadach naszych uczniów o pozycję w tegorocznym rankingu byliśmy spokojni – mówi ks. Piotr Karpiński, dyrektor Klasycznego LO im. ks. S. Konarskiego w Skierniewicach. – Sądziliśmy, że na pewno utrzymamy się w pierwszej setce „złotych szkół”, być może z lekką poprawą miejsca o kilka pozycji w górę. Jednakże wynik rankingu całkowicie nas zaskoczył: 27. miejsce w kraju wśród blisko 2,5 tysiąca liceów oraz 3. miejsce w województwie łódzkim to ogromny sukces. Nie tylko utrzymaliśmy tytuł „Złotej Szkoły”, ale awansowaliśmy do prawdziwej awangardy polskich liceów. Przed nami tylko 26 szkół z dużych miast, w większości akademickich i olimpijskich. W województwie łódzkim zdołały wyprzedzić nas tylko dwie szkoły z Łodzi: liceum Politechniki Łódzkiej i słynne I LO im. M. Kopernika – dodaje ksiądz dyrektor.
Ranking „Perspektyw” to także kilka podrankingów. W maturalnym biorącym pod uwagę same matury „Klasyk” zajmuje 28. miejsce w Polsce, a w podrankingu szkół olimpijskich 21. miejsce. Szkoła znakomicie wypadła także na tle szkół katolickich w Polsce. Lepszymi od niej okazały się tylko dwa licea: Liceum im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach i Pallotyńskie LO w Lublinie.
Radości z pozycji szkoły nie kryją rodzice uczniów. – Jestem dumny, że moje dzieci chodzą do szkoły, która reprezentuje tak wysoki poziom – mówi Konrad Zakrzewski. – Cieszę się, że w tak niedużej społeczności, jaką są Skierniewice, powstała szkoła, która mieści się w ścisłej czołówce. To jest duża szansa dla młodzieży. Oczywiście nie pomijam tu rodziców, domu rodzinnego, ale to szkoła motywuje dzieci do wzrostu, do sięgania po wyzwania, pokazuje, że warto być kimś, warto się starać, uczyć, realizować marzenia. To jest zasługa nauczycieli i dyrekcji szkoły, która tworzy odpowiednie środowisko sprzyjające wzrostowi młodego człowieka. Jest to też niesamowita promocja naszego miasta – dodaje K. Zakrzewski.
Można postawić pytanie, jak się robi taką szkołę. Jak podkreśla ks. Karpiński, na takie pytanie nie ma łatwej odpowiedzi. – Ma na to wpływ kilka czynników. Po pierwsze, ciężka, konsekwentna praca i niezwracanie uwagi na ludzi, którzy nam źle życzą. Po drugie, budowanie tożsamości szkoły w oparciu o swoje zaplecze lokalowe, organizację pracy, wypracowanie własnego stylu. Fundamentem jest także dobra kadra nauczycielska. Bez tego nic się nie osiągnie. Często słyszę, że my nic nie musimy robić, bo mamy wyselekcjonowaną młodzież. Nic bardziej błędnego. Przecież w innych szkołach też nie brakuje zdolnych uczniów, a jednak nie zostają tam olimpijczykami. Dobry nauczyciel ma dużą wiedzę, umiejętności, ale przede wszystkim czas dla swoich uczniów. Bardzo ważne są także wysoka kultura pracy i maksymalne wykorzystywanie każdej chwili oraz odkrywanie wraz z uczniem jego talentów, mocnych stron i umożliwienie mu rozwoju w tym kierunku, w jakim chciałby się rozwijać.
O sukcesie mogą mówić także inne katolickie placówki z terenu diecezji. Wśród 100 najlepszych liceów, a tym samym złotych szkół znalazły się: na 56. miejscu Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Niepokalanek im. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanowie i na 63. miejscu Pijarskie Liceum Ogólnokształcące Królowej Pokoju w Łowiczu, które od kilku lat także zajmuje bardzo wysokie pozycje. W gronie złotych liceów jest także na 169. pozycji I LO im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie.
W tym roku wyjątkowo długa jest lista srebrnych szkół z terenu diecezji. Otwiera ją będące na 201. pozycji Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Tuż za nim na 217. miejscu uplasowało się LO im. B. Prusa w Skierniewicach. O sukcesie mogą mówić także Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu i Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Żyrardowie. Srebrnymi szkołami zostały również Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Rawie Maz. i III Liceum Ogólnokształcące w Kutnie. Brązową tarczą mogą się pochwalić szkoły: I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy i IV Liceum Ogólnokształcące w Łowiczu.
Najlepszym złotym technikum w diecezji okazało się zajmujące 26. miejsce Technikum im. W. Szymborskiej w ZS nr 3 w Skierniewicach, a także: Technikum im K.K Baczyńskiego w Białej Rawskiej sklasyfikowane na 41. miejscu, Technikum im. Wincentego Witosa w ZS CKR w Studzieńcu zajmujące 87. miejsce i Technikum w ZS im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie będące 92. technikum w kraju.
Ze srebrnej tarczy mogą być dumni nauczyciele i uczniowie: Technikum nr 2 w ZSP nr 2 RCKUiP im. T. Kościuszki w Łowiczu, Technikum w ZSP im. Władysława St. Reymonta w Rawie Maz, Technikum w ZS CKR im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie, Technikum im. ppłk. R. Sulińskiego w ZS nr 4 w Skierniewicach, Technikum nr 1 w ZS nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie, Technikum nr 4 w ZSP nr 4 im. Wł. Grabskiego w Łowiczu. Brązowa tarcza przypadła: Technikum nr 3 w ZS nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie, Technikum w ZS Mechanizacji Rolnictwa w Piątku, Technikum w ZSZ nr 1 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Skierniewicach. Długa lista liceów i techników cieszy, bo świadczy o tym, że na terenie diecezji nie brakuje mądrych uczniów, zaangażowanych nauczycieli i motywujących rodziców.