Nowy numer 42/2020 Archiwum

Odszedł bp Orszulik, założyciel i opiekun "Klasyka"

Śmierć bp. Alojzego Orszulika poruszyła społeczność Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach. Głównym pomysłodawcą i założycielem szkół był bp Alojzy.

Pierwszą placówką było Klasyczne Liceum Ogólnokształcące im. ks. S. Konarskiego. Szkoła wystartowała 1 września 1998 roku. Biskupowi Orszulikowi zależało na stworzeniu elitarnej szkoły katolickiej. Pierwszym dyrektorem został ks. dr Adam Kostrzewa. Dziś szkoła ta wchodzi w skład Zespołu Szkół im. ks. S. Konarskiego i jest wśród najlepszych liceów w Polsce. Bez przesady można powiedzieć, że skierniewicki "Klasyk" to żywy pomnik bp. Orszulika. Zespół tworzą trzy placówki - szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum. Dyrektorem Zespołu Szkół od 2014 r. jest ks. dr Piotr Karpiński.

Biskup Orszulik podpisuje dokument, który wraz z kamieniem węgielnym został umieszczony w ścianie SP   Biskup Orszulik podpisuje dokument, który wraz z kamieniem węgielnym został umieszczony w ścianie SP
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
- Biskup Alojzy, dopóki mógł, naszą szkołę chętnie odwiedzał - wspomina ks. Karpiński. - Odprawiał Msze św. na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, brał udział w spotkaniu opłatkowym, a także chętnie oglądał z naszymi uczniami i nauczycielami wartościowe filmy w kinie. Zawsze kierował słowo do młodzieży, które nacechowane było ogromnym szacunkiem i sercem. Widać było, że mu na naszej szkole zależy. Kiedy już nie mógł do nas przyjechać, zawsze się o szkołę dopytywał: ilu mamy uczniów, czy osiągamy dobre wyniki, a także cieszył się z wszystkich remontów i inwestycji. Opiekująca się nim s. Fidencja opowiadała mi, jak nieraz bp Alojzy siadał przed komputerem i przeglądał naszą stronę internetową - był pełen podziwu dla wszystkich przedsięwzięć szkolnych, cieszyło go, że szkoła się rozwija, ma dobrą opinię i odnosi sukcesy - mówi ksiądz dyrektor.

- Odczuwamy żałobę i ogromną stratę. Odszedł nie tylko nasz założyciel, ale także troskliwy opiekun i wielki autorytet. Dziś powierzamy go w modlitwach miłosiernemu Bogu, dziękując za dzieło jego życia. Wiszący w auli szkolnej portret bp. Alojzego będzie nam go zawsze przypominał. Będzie żył we wdzięcznej pamięci uczniów i nauczycieli "Klasyka" - zapewnia ks. Karpiński.

 

Dowiedz się więcej w serwisie specjalnym: Zmarł biskup Alojzy Orszulik. Uroczystości pogrzebowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama