Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka już po raz 15. było organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu "Pomóż ocalić życie bezbronnemu" o Nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Laureatką II miejsca w kategorii literackiej została Inga Grajnert, uczennica LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach.
Ogłoszenie wyników konkursu wraz z prezentacją prac i uroczyste przyznanie nagród nastąpiło na Jasnej Górze, podczas Pielgrzymki Obrońców Życia. Konkurs był skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Mogli oni składać prace w kategorii literackiej, plastycznej i multimedialnej. Na konkurs zostało nadesłanych 869 prac, w tym 301 literackich, 530 plastycznych i 38 multimedialnych.
Inga Grajnert w wierszu "Łyżeczka" w przejmujący sposób opisała, jak cenne i kruche jest ludzkie życie i z jaką łatwością człowiek może zdecydować o jego końcu. - Nie spodziewałam się, że wśród tylu prac mój wiersz zostanie zauważony - mówi skromnie. - O tym, że znalazłam się w gronie laureatów, dowiedziałam się dwa tygodnie wcześniej ze strony internetowej organizatora, ale dopiero w Częstochowie okazało się, że zajęłam II miejsce. Cieszę się, że organizowanych jest coraz więcej takich konkursów. Daje to szansę młodym ludziom pokazać swoją twórczość - dodaje Inga.
Inga Grajnert jest uczennicą I klasy LO im. B. Prusa w Skierniewicach.Sukces skierniewiczanki ucieszył nie tylko ją samą, ale także jej katechetkę i rodziców. - Do udziału w tym konkursie zachęcam uczniów już na początku roku. Bierzemy w nim udział od kilku lat. Moja rola w tym przypadku sprowadza się głównie do zachęty - mówi Renata Stępniak, katechetka. - Inga ma talent. Do tego jest niezwykle skromną osobą. Cieszę się, że jej wiersz się spodobał. Wierzę, że to nie jest jej ostatni sukces, że rozwinie skrzydła w pełni. Jej sukces to dla mnie wielka radość. Zwłaszcza że temat ochrony życia jest mi bliski. A gdy głos w tej sprawie zabiera młode pokolenie, to bym bardziej jest to cenne.
Warto podkreślić, że podobnie jak w latach ubiegłych nadesłane prace uczniów zaskakiwały formą i różnorodnością środków wyrazu. Gros z nich było refleksją nad początkiem ludzkiego życia i godnością dziecka nienarodzonego. Nie zabrakło też prac traktujących o chorobie nowotworowej, starości, umieraniu. Co ciekawe, w wielu pracach młodzi zwracali uwagę na wolność i konieczność dokonywania wyborów, które częste rzutują na dalsze życie.
Organizatorzy nie kryli, że podczas czytania i oglądania prac nieraz po policzkach płynęły im łzy wzruszenia. "Dziękujemy Wam nie tylko za liczny udział, ale przede wszystkim za Waszą odwagę do bycia głosem bezbronnych w Waszych środowiskach. Udział w konkursie pro life jest świadectwem Waszej dojrzałości, którym dzielicie się nie tylko z nami, ale również z opiekunami Waszych prac. Także im dziękujemy za nieocenioną pomoc i wsparcie" - czytamy na stronie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Nagrodzony wiersz Ingi na następnej stronie.