Nowy numer 42/2020 Archiwum

Forum Duszpasterstwa Młodzieży diecezji łowickiej: Pytania i odpowiedzi

Drugą częścią spotkania młodych był panel dyskusyjny. Pytania nie były łatwe, ale wszystkie niezwykle ważne dla młodzieży i Kościoła.

Przy stole prezydialnym zasiedli ks. Jarosław Łękarski – wicerektor WSD w Łowiczu, ks. Grzegorz Gumieniak i ks. Rafał Woronowski – prelegenci, s. Agnieszka Ozimek, pasjonistka, Marek Napieraj, ks. Paweł Olszewski i Karolina Kołodziejska z ramienia młodzieży.

Pytań było wiele. Wśród nich wiele dotyczyło relacji. "Jak pokochać ojca – alkoholika? Co zrobić, gdy zakochałam się w żonatym mężczyźnie czy kapłanie? Jak być mężczyzną wierzącym? Co robić, gdy chłopak mnie bije? Jak w niewulgarny sposób okazywać swoją kobiecość?" – to niektóre z licznych pytań, które zadawali młodzi.

Na pewne z nich nie było jasnej odpowiedzi i z pewnością wymagały głębszej refleksji i więcej czasu na odpowiedź. Pytania są sygnałem, że młodzi chcą żyć w zgodzie z Bogiem i samym sobą, lecz nie zawsze wiedzą, jak to zrobić. Wiele niejasności i pytań dotyczyło sfery czystości i seksualności, ale także obecności w Kościele. Odpowiedzi były równie konkretne. M.in. na pytanie "Jak odpierać ataki na księży, którzy upadli, pogubili się, ale też na kapłanów, którzy obrywają za pogubione jednostki?” odpowiedział ks. Jarosław Łękarski. – Mówi się, że księża są jak samoloty. Pisze się o nich dopiero, jak spadają. Nie czytałem w swoim życiu artykułu o tym, że kapłan wyspowiadał tysiąc osób w czasie Wielkiego Postu, ale czytam co chwilę artykuł o tym, że któryś z kapłanów zbłądził. Trzeba wiele modlitwy za tych, którzy upadają, za tych którzy mówią o tym głośno, rozsiewając plotki, ale też za tych, którzy są narażeni na upadek – mówił ks. Łękarski.

Pytania dotyczące czystości znalazły odpowiedź u każdego z ekspertów. – Gdy zaczynacie współżycie przed ślubem, to tak jakby zacząć obiad od deseru. Nie zabierajcie sobie przyjemności z budowania intymnej relacji w małżeństwie. Zachowajcie siebie dla tej jednej, jedynej osoby – mówił Marek Napieraj. – Intymna relacja to nie samochód, gdzie trzeba coś dotrzeć. Często młodzi ludzie mówią: "Musimy się dopasować, dotrzeć przed ślubem". Gwarantuję wam, że wszystko pasuje i nie trzeba tego zbyt wcześnie sprawdzać – mówił ks. R. Woronowski.

Wśród pytań pojawiło się także: "Czy wiązać się z osobą niewierzącą?". Odpowiedzi udzieliła Karolina Kołodziejska. – Podstawą każdej relacji jest rozmowa. Rozmawiaj i żyj tak, by bliska ci osoba, która uważa się za niewierzącą, chciała uwierzyć w Boga, poznać twoją wiarę, religię i wejść razem z tobą w relację z Chrystusem – zachęcała Karolina.

Wiele pytań znajdzie odpowiedź za jakiś czas. Kapłani i siostry zakonne zaoferowali, że odpowiedzą też na pytania indywidualnie, nie tylko w trakcie forum, ale również w innym czasie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama