Nowy numer 3/2021 Archiwum

Inowłódz. Obrady Kapituły Generalnej Rycerstwa Polskiego

Pierwszy raz na Zamku Kazimierza Wielkiego odbyły się obrady Kapituły Generalnej Rycerstwa Polskiego. Organizatorami zjazdu byli odtwórcy z Kasztelanii Inowłodzkiej.

Było to spotkanie grup rekonstrukcji historycznej oraz bractw rycerskich tworzących Kapitułę Rycerstwa Polskiego, a także grup działających poza nią (w tym wczesno- i późnośredniowieczne bractwa, husarzy, szlachta siedemnastowieczna). Celem spotkania był wybór członków Konwentu Kapituły oraz omówienie bieżących spraw związanych z jej funkcjonowaniem oraz tworzących ją grup. Podczas obrad Drużyna Kasztelanii Inowłodzkiej została włączona do zacnego grona bractw kapitulnych. Odbyło się także pasowanie na rycerza. Randia Filutowska, kasztelanowa zamku w Inowłodzu została namiestnikiem dzielnicy mazowieckiej. W obradach uczestniczyło ponad 30 Bractw Rycerskich z całej Polski. Uczestnicy obrad przeszli w pochodzie i uczestniczyli we Mszy św. w kościele św. Michała Archanioła.

Uroczysty pochód poprowadził kasztelan inowłodzki.   Uroczysty pochód poprowadził kasztelan inowłodzki.
Piotr Gawin

Kapituła Rycerstwa Polskiego (KRP) jest organizacją zrzeszającą stowarzyszenia, popularnie zwane bractwami rycerskimi. Od czasu powstania pozostaje ona największą polską organizacją zrzeszającą grupy i osoby zajmujące się rekonstrukcją historyczną. Powołana została do życia w wyniku kilkuletnich prac przygotowawczych, na tzw. II Kapitule Generalnej w Gdańsku, w Dworze Artusa, która odbyła się 26 i 27 kwietnia 1997 r. „Celem powołania tej organizacji miała być koordynacja działań organizacji rycerskich w kraju, stworzenie jednolitego prawa, które ułatwić miało współpracę i utwierdzić ruch rycerski na drodze rozwoju opartego o źródła historyczne.”

Główną siedzibą KRP jest zamek w Gniewie, gdzie znajduje się Sala Rycerska, w której przedstawiona jest historia Kapituły. Złota Księga – zbiór praw, zawierający również spis członków Konwentu oraz wyróżniających się rycerzy i dam, znajduje się na Zamku Chojnik. Symbol cnót rycerskich – Złoty Graal, przechowywany jest na zamku w Bolkowie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama