Wzorem lat ubiegłych, w skansenie przy Muzeum w Łowiczu od czerwca do września w każdą sobotę i niedzielę między 10.00 a 16.00 odbywają się warsztaty sztuki i rękodzieła ludowego.
Podczas spotkań można nauczyć się m.in. wycinankarstwa, garncarstwa, hafciarstwa, rzeźbiarstwa, plastyki obrzędowej i bibułkarstwa. Organizatorami spotkań z folklorem są Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Urząd Miejski w Łowiczu i Muzeum w Łowiczu. Zajęcia prowadzą twórcy ludowi, którzy przed przybywającymi do skansenu odkrywają arkana rzemiosła.
W ostatnią niedzielę w warsztatach uczestniczył japoński następca tronu książę Akishino z żoną księżną Kiko. Goście zwiedzili ekspozycję folkloru łowickiego, a w skansenie uczestniczyli w pokazie technik wykonywania wycinanek. "Książęca para wycięła koguta i poradziła sobie z tym świetnie. Bardzo się starali i przykładali. Szczególnie podziwiałam księcia Akishino, który wycinał lewą ręką. To nawet dla mnie naprawdę duża, godna podziwu sztuka. Chyba im się podobało, bo zabrali wycinankę ze sobą" - powiedziała PAP prowadząca warsztaty mistrzyni wycinankarstwa Maria Stachnal ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
W skansenie goście obejrzeli także występ zespołu Koderki, który w łowickich strojach odśpiewał i zatańczył dwie pieśni ludowe - "Mam chusteczkę haftowaną" i "Gdzie idziesz, Wojtuś". Para książęca od burmistrza Jana K. Kalińskiego otrzymała oprawioną kolorową wycinankę łowicką.
Przed wizytą w muzeum japońska para książęca uczestniczyła w krótkim spotkaniu w ratuszu. Książę Akishino przyznał, że jest pod wrażeniem bogatej tradycji i długiej historii Łowicza, co - jak zdradził - było jednym z powodów odwiedzin tego miasta. Wyraził także chęć lepszego poznania kultury i obyczajów Łowicza.