Nowy numer 41/2019 Archiwum

Łowicz. Warsztaty ludowe w muzeum

Wzorem lat ubiegłych, w skansenie przy Muzeum w Łowiczu od czerwca do września w każdą sobotę i niedzielę między 10.00 a 16.00 odbywają się warsztaty sztuki i rękodzieła ludowego.

Podczas spotkań można nauczyć się m.in. wycinankarstwa, garncarstwa, hafciarstwa, rzeźbiarstwa, plastyki obrzędowej i bibułkarstwa. Organizatorami spotkań z folklorem są Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Urząd Miejski w Łowiczu i Muzeum w Łowiczu. Zajęcia prowadzą twórcy ludowi, którzy przed przybywającymi do skansenu odkrywają arkana rzemiosła.

W ostatnią niedzielę w warsztatach uczestniczył japoński następca tronu książę Akishino z żoną księżną Kiko. Goście zwiedzili ekspozycję folkloru łowickiego, a w skansenie uczestniczyli w pokazie technik wykonywania wycinanek. "Książęca para wycięła koguta i poradziła sobie z tym świetnie. Bardzo się starali i przykładali. Szczególnie podziwiałam księcia Akishino, który wycinał lewą ręką. To nawet dla mnie naprawdę duża, godna podziwu sztuka. Chyba im się podobało, bo zabrali wycinankę ze sobą" - powiedziała PAP prowadząca warsztaty mistrzyni wycinankarstwa Maria Stachnal ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

W skansenie goście obejrzeli także występ zespołu Koderki, który w łowickich strojach odśpiewał i zatańczył dwie pieśni ludowe - "Mam chusteczkę haftowaną" i "Gdzie idziesz, Wojtuś". Para książęca od burmistrza Jana K. Kalińskiego otrzymała oprawioną kolorową wycinankę łowicką.

Przed wizytą w muzeum japońska para książęca uczestniczyła w krótkim spotkaniu w ratuszu. Książę Akishino przyznał, że jest pod wrażeniem bogatej tradycji i długiej historii Łowicza, co - jak zdradził - było jednym z powodów odwiedzin tego miasta. Wyraził także chęć lepszego poznania kultury i obyczajów Łowicza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL