Prawie 500 nauczycieli religii uczestniczyło w odprawie katechetycznej przed rokiem szkolnym 2019/2020. Spotkanie to nie tylko przedstawienie spraw organizacyjnych, ale także formacja dla księży, braci i sióstr zakonnych oraz katechetów świeckich.
Coroczne spotkanie katechetów rozpoczęło się modlitwą i krótkim przypomnieniem zadań, misji, jakie stoją przed nauczycielami religii, które przedstawił ks. Adam Domański. W chwili osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem nauczyciele powierzali czas spotkania, ale i nowego roku szkolnego, by nie brakło siły do pracy i zaangażowania, a przede wszystkim Pana Boga. - Często łapię się na tym, że wypełniając podstawę programową, chcę jak najwięcej przekazać uczniom. Staram się robić to w ciekawy sposób. Przygotowuję karty pracy, zabawy, konkursy, angażuję uczniów w prowadzenie zajęć i dopiero później uświadamiam sobie, że w tym wszystkim jest mało Pana Boga. Chciałabym realizować moje pomysły, ale z Nim. Tak, by moi uczniowie widzieli Jego potęgę, opiekę, moc, a dopiero później potrafili wymienić plagi egipskie i wyjaśnić, dlaczego Bóg je zesłał - mówi katechetka Monika Wasilewicz.
Ważnym punktem spotkania była konferencja "Kreatywna współpraca katechetów z rodzicami i parafią", wygłoszona przez ks. prof. Adama Skreczkę. - Nie możemy pozwolić sobie i innym, by lekcje katechezy były traktowane jak zajęcia dodatkowe, mało ważne, spychane na margines. Katecheci pracują nie tylko nad przekazaniem wiedzy, ale prowadzą też do zbawienia. Nie możemy pozwalać, by lekcje religii były "luzikiem" wśród innych zajęć - mówił ks. Skreczko. - Kreatywność dotyczy każdej dziedziny, także katechezy. Poszukiwanie nowych rozwiązań lub odświeżenie wypracowanych już schematów może zaowocować lepszą współpracą w relacjach katecheta-rodzic, katecheta-parafia - mówił prelegent.
Podczas spotkania katecheci poznali kalendarz wydarzeń, który zawiera nie tylko spotkania i konkursy ważne dla uczniów, ale również spotkania formacyjne, jak pielgrzymka nauczycieli czy diecezjalne spotkanie młodych. Nauczyciele zostali poinformowani także o zmianach, trudnościach w nauczaniu i możliwościach współpracy z moderatorami Wydziału Katechezy w diecezji łowickiej.
Błogosławieństwa na czas przekazywania wiedzy, ale też świadczenia swoim życiem o Bogu udzielił katechetom ordynariusz diecezji bp Andrzej F. Dziuba. - W nowym roku szkolnym proszę was, byśmy nie uczyli teologii bez Pana Boga, tylko dalej przekazywali wiedzę, będąc prawdziwymi świadkami Chrystusa. Wypełniajmy swoje powołanie, rozwijajmy się i doskonalmy nie tylko dla uczniów, ale przede wszystkim dla siebie. Oby ten rok był pełen pięknych wrażeń, doświadczeń i spotkań z żywym Kościołem - mówił bp Dziuba.