W sercu diecezji przez cały dzień trwały uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wydarzenia rocznicowe uświadomiły mieszkańcom Łowicza, jak przez wojnę zmienił się krajobraz miasta.
Uroczysta Msza św. na cmentarzu wojskowym przy ul. Listopadowej i dwie wystawy, a także koncert zespołu Aldo Duo złożyły się na program obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Łowiczu.
Eucharystii na cmentarzu, gdzie spoczywa blisko 250 żołnierzy z grup armijnych "Pomorze" i "Poznań", którzy polegli w bitwie nad Bzurą, przewodniczył ks. Adam Domański, proboszcz parafii Matki Bożej Pocieszenia w Łowiczu - Korabce.
O godz. 13 na Starym Rynku, w sąsiedztwie bazyliki katedralnej, uroczyście otwarto wystawę fotografii "1939. Łowicz w czasie wojny". Składa się na nią 80 fotogramów ukazujących dramatyczny obraz Łowicza zarówno na początku kampanii wrześniowej, jak i w dalszych latach okupacji. Twórca wystawy Jacek Rutkowski zwraca uwagę, że wśród autorów prezentowanych zdjęć byli m.in. Niemcy.
Równocześnie w Muzeum w Łowiczu otwarto wystawę zatytułowaną "Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni… Wrzesień 1939 roku w Łowiczu". Ekspozycja przygotowana została przez Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu, Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu i Łowicki Wehikuł Czasu. Prezentowaną wystawą Muzeum w Łowiczu przypomina tragiczne wydarzenia wojenne, pokazujące życie miasta w pierwszych tygodniach okupacji hitlerowskiej. - Niech Pan Bóg zachowa nasze serca od nienawiści, żeby nigdy już nie było wojny - mówił bp Wojciech Osial w Muzeum w Łowiczu podczas otwarcia wystawy.
Dla mieszkańców Łowicza niezwykle poruszające było zobaczyć, jak w kilka dni po rozpoczęciu wojny zaczął zmieniać się krajobraz ich miasta. Mieszkańcy Łowicza wojny doświadczyli już 2 września 1939 roku. Najintensywniej - od 9 do 22 września podczas bitwy nad Bzurą. Tylko we wrześniu w Łowiczu okupanci zamordowali ponad 4 tys. żołnierzy i mieszkańców.