Sochaczew. Pogrzeb mjr. Feliksa Kozubowskiego przejdź do galerii

Po 80. latach szczątki obrońcy Sochaczewa poległego podczas bitwy nad Bzurą, spoczęły na cmentarzu parafialnym. Wraz z mjr. Feliksem Kozubowskim pochowano dwóch jego żołnierzy, których imiona zna jedynie Bóg. Uroczystości odbyły się z pełnymi honorami wojskowymi.

Po uroczystej Mszy św. wierni w kondukcie pogrzebowym, na czele z wojskową orkiestrą, przeszli na cmentarz parafialny przy ul. Traugutta. Z zachowaniem pełnej ceremonii wojskowej z grobie złożono szczątki mjr. Kozubowskiego i dwóch nieznanych żołnierzy poległych w obronie miasta w 1939 r. Jak na dowódcę przystało, major został pochowany frontem do kwater innych poległych w obronie ojczyzny. Jego pogrzeb związany był nie tylko z zakończonymi pracami ekshumacyjnymi i przebudową wojskowych kwater na parafialnym cmentarzu, ale jednocześnie był oddaniem należytego hołdu wybitnemu dowódcy i jego żołnierzom, którzy nigdy nie mieli wojskowego pochówku. Zadanie „Remont i przebudowa kwater wojennych 400 żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. – Sochaczew ul. Traugutta.” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W uroczystościach pogrzebowych udział wziął Krzysztof Korulski, wnuk mjr. Kozubowskiego.   W uroczystościach pogrzebowych udział wziął Krzysztof Korulski, wnuk mjr. Kozubowskiego.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Okolicznościowe przemówienie na cmentarzu wygłosił m.in. wnuk majora, pan Krzysztof Korulski. – Jest dla mnie zaszczytem, że mogę jako reprezentant rodziny majora uczestniczyć w tej ceremonii i jednocześnie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej ceremonii. Jestem pełen podziwu i zaangażowania dla władz samorządowych, kościelnych, wojska, instytucji i mieszkańców Sochaczewa, którzy dziś i w minionych latach zrobili tak wiele dla podtrzymania pamięci o mjr. Kozubowskim. Mam nadzieję, że te cenne, integrujące działania lokalnej społeczności i dobre wzorce zbudują z pewnością patriotyczne postawy przyszłych pokoleń – mówił K. Korulski.

Uroczystości pogrzebowe zakończyła salwa honorowa i zapalenie świateł pamięci dla wszystkich poległych w obronie Sochaczewa podczas bitwy nad Bzurą w 1939 r.


Więcej o obchodach 80. rocznicy bitwy nad Bzurą w 37. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..