Przez weekend w geometrycznym środku Polski trwały obchody 80. rocznicy bitwy nad Bzurą. Mieszkańcy Piątku pamięć poległych uczcili na wiele sposobów. Do końca września dla mieszkańców i turystów dostępna jest wystawa plenerowa "Piątek 1939. Zachowaj w pamięci".
Od 9 do 18 września 1939 roku nad Bzurą rozegrała się największa bitwa obronna w czasie II Wojny Światowej w 1939 roku. Walki toczyły się na dzisiejszych terenach diecezji łowickiej, m.in. w Sochaczewie, Łowiczu, Kutnie oraz Piątku.
W środku Polski mieszkańcy na wiele sposobóe upamiętnili poległych w obronie miasta żołnierzy armii "Poznań" i "Pomorze". W sobotę 7 września odbył się I Ogólnopolski Rajd Pieszy „Szlakiem Bitwy nad Bzurą” zorganizowany przez Wojskowe Koło PTTK przy Klubie 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. ks. Józefa Poniatowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. W sportowo – patriotycznym duchu wyruszyli także rowerzyści. Nie zabrakło "Biegu Pamięci" oraz spacerów z przewodnikiem, który przybliżył mieszkańcom wydarzenia z września 1939 roku.
Po raz pierwszy gmina zorganizowała Ogólnopolski Rajd Pieszy "Szlakiem Bitwy nad Bzurą".W niedzielę uroczystości rozpoczęło poświęcenie tablic upamiętniających bohaterów walk nad rzeką. W asyście żołnierzy ze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych z Poznania i Orkiestry Wojskowej Garnizonu Toruń mieszkańcy spotkali się w geometrycznym środku Polski, by odśpiewać Hymn Państwowy. Wraz z defiladą uczestnicy obchodów bitwy udali się do kościoła Świętej Trójcy, gdzie Mszy św. w intencji poległych przewodniczył proboszcz parafii i dziekan piątkowski ks. Stanisław Poniatowski.
Licznie zgromadzone poczty sztandarowe szkół i służb mundurowych, a także rzesza wiernych świadczyły o tym, że to ważne wydarzenie dla społeczności lokalnej. – Jeśli my nie będziemy pamiętać o bohaterach, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce, to kto będzie o nich pamiętał? Każdy z nas tu zgromadzonych miał przodka, który doświadczył II Wojny Światowej. Każdy na swój sposób. To pielęgnowanie historii, pamięci naszych rodziców, dziadków, pradziadków. Nie przyjść tu i nie wspominać to tak, jakby odciąć się od wartości, od rodziny, od tego, co jest fundamentem naszej polskości. Nie chcę na to pozwolić – mówi Grażyna Tomaszkiewicz, mieszkanka gminy Piątek.
Po uroczystej Mszy świętej wierni przeszli pod pomnik 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty, gdzie przedstawiciele władz samorządowych na czele z wójtem Krzysztofem Lisieckim złożyli kwiaty i zapalili światło pamięci. Podczas uroczystości w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wyróżniono medalem "Pro Patria" trzech mieszkańców gminy Piątek.
Wartę przy pomniku 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty pełnili żołnierze.Dziś mija 80 lat, gdy Grupa Operacyjna gen. Edmunda Knoll-Kownackiego w sile trzech dywizji piechoty i pułku artylerii ciężkiej uderzyła znad Bzury na siły niemieckie spychając je stopniowo na linię Ozorków-Stryków, wyzwalając m.in. Łęczycę, Uniejów, Piątek i Walewice. Tragiczne wydarzenia przedstawione są na fotografiach, które tworzą wystawę "Piątek 1939. Zachowaj w pamięci". Plenerową fotogalerię można oglądać do końca września na głównym rynku miejscowości.