Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kuklówka Radziejowicka. Upamiętnili ofiary wojny przejdź do galerii

W siedzibie Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce Radziejowickiej mieszkańcy Jaktorowa, Radziejowic, Grodziska Mazowieckiego i okolicznych miejscowości uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz napaści sowieckiej z 17 września. Honorowy patronat nad historyczno - patriotycznym spotkaniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie "Jedność w prawdzie", którego celem jest kultywowanie tradycji narodowych, historycznych i patriotycznych. Członkowie stowarzyszenia, na czele z prezesem Marianem Wasilewskim, dbają o to, by mieszkańcy okolicznych miejscowości nie zapomnieli o bohaterach II wojny światowej. Troską i pamięcią otaczają także te wydarzenia w historii naszego kraju, które przez wiele lat były niewygodne i które starano się zmienić, zapomnieć o nich.

W sobotę grupa mieszkańców gmin Jaktorów, Radziejowice oraz powiatu grodziskiego zgromadziła się w dworku "Biniszewicze", gdzie od 10 lat mieści się Muzeum Lwowa i Kresów. W wiernie odtworzonej kopii dworu kresowego z 1827 r. - rodzinnej posiadłości pradziadków właścicielki Joanny Aleksandry Biniszewskiej na co dzień można zwiedzać m.in. kancelarię, bibliotekę, salon, przedpokój z przedwojennym wyposażeniem.

14 września na terenie muzeum Mszę św. sprawowali ks. Józef Nowacki, proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła w Izdebnie Kościelnym, ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii p.w św. Rodziny w Jaktorowie oraz ks. Krzysztof Krawczyk, proboszcz parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie. Homilię wygłosił ks. Nowacki.

– Dzisiejsze święto Podwyższenia Krzyża, możemy powiedzieć, że jest świętem podwyższenia wszystkich krzyży naszej ojczyzny i tych, którzy pod tymi krzyżami spoczywają. Bóg wszystkie dziś podnosi i pokazuje światu, by uczyć tej wielkiej historii pisanej krzyżem i krwią Zbawiciela świata, która została przejęta przez pokolenia naszych rodaków i potwierdzona miłością do Boga i ludzi w czasie I i szczególnie II wojny światowej. Miłość żąda ofiary. Żaden filozof, poeta nie był w stanie zrozumieć i przekazać miłości z Golgoty, która została przejęta przez ludzkie serca i przeniesiona na wszystkie kontynenty świata. Trudno wyobrazić sobie obszary Polski niekonsekrowane krwią męczenników. Dziś Bóg podnosi krzyż każdego z tych żołnierzy, którzy oddali życie za wolność naszej ojczyzny i ofiarę czyni bohaterem –  mówił kaznodzieja.

Listy do uczestników wydarzenia skierowali prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki a także biskupi Wojciech Osial i Józef Zawitkowski, którzy osobiście nie mogli przybyć na uroczystość.

Tradycją Muzeum jest wręczanie odznaczeń dla ludzi wyjątkowych, zaangażowanych w obronę ojczyzny i działania patriotyczne. Podczas uroczystości odznaczenia odebrali ks. Józef Nowacki, który obchodził jubileusz 40-lecia kapłaństwa; Bolesław Jabłoński – bohater ruchu oporu i antykomunistycznej organizacji, który współpracował z żołnierzami AK; Michał Mirecki – twórca radia "Solidarność", więzień Magdalenki; Wojciech Korkuć – artysta, od lat oddany sztuce o tematyce patriotycznej plakacista.

Podczas spotkania przedstawiciele władz centralnych, samorządowych i lokalnych, a także społeczności i stowarzyszeń złożyli kwiaty pod Kolumną Kresową. Spotkanie zwieńczył koncert utworów F. Chopina, S. Moniuszki i pieśni ludowych w wykonaniu Huberta Giziewskego (akordeon) i Marii Pomianowskiej (fidel).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy