Nowy numer 21/2020 Archiwum

Głogowiec. Droga Krzyżowa Narodu Polskiego

W sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu odbyła się Droga Krzyżowa Narodu Polskiego. Wierni modlili się w intencji ojczyzny, Solidarności i wszystkich Polaków.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., odprawioną przez kustosza sanktuarium ks. Piotra Kalisiaka, który przypomniał, że sanktuarium maryjne w Głogowcu to też miejsce, gdzie od lat kultywowane są wartości patriotyczne, miejsce, w którym szczególnie się wspomina i pamięta o Solidarności lat 80. ubiegłego wieku.

- W latach 80., z inicjatywy ugrupowań solidarnościowych z całej Polski, w Głogowcu powstała Droga Krzyżowa Cierpiącego Narodu Polskiego - mówi ks. Kalisiak. - Tutaj też  w 1983 r. Mszę św. celebrował bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Regiony Solidarności z całej Polski przyjeżdżały do Głogowca modlić się w intencji ojczyzny - wspomina kustosz sanktuarium.

W Głogowcu zgromadzili się przedstawiciele poszczególnych związków, wspólnot.   W Głogowcu zgromadzili się przedstawiciele poszczególnych związków, wspólnot.
Maria Grabowska /Foto Gość

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przy zbiorowej mogile powstańców styczniowych, zatrzymali się również przy ołtarzu polowym, przy którym Mszę św. odprawił bł. ks. Popiełuszko. Potem wierni przeszli, rozważając poszczególne stacje Drogi Krzyżowej, a te w Głogowcu przywołują - oprócz męki Pańskiej - również ważne wydarzenia z historii ojczyzny, takie jak rozbiory Polski czy uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

W Drodze Krzyżowej udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i wojewódzkich, obecni byli posłowie, senatorowie oraz przedstawiciele władz samorządowych. Licznie przybyły również delegacje Solidarności z pocztami sztandarowymi, m.in. z Płocka, Kutna, Zduńskiej Woli, Łasku, Sieradza, Łowicza i Skierniewic.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama