Msze i nabożeństwa w czasie epidemii mogą odbywać się online. Jednak sakramenty muszą odbyć się w rzeczywistości. Kapłani diecezji wychodzą naprzeciw potrzebom wiernych.
W czasie pandemii głód spowiedzi i Komunii św. rośnie. To owocuje dyżurami spowiedzi, "otwartymi" konfesjonałami, a nawet formularzami zgłoszeniowymi na konkretny dzień, godzinę i miejsce tak, by zachować wszelkie zasady ostrożności i jednocześnie skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
Kapłani z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej w dni powszednie pełnią dyżury w sali przy dzwonnicy. Księża spowiadają od 16.00 do 18.00 oraz podczas każdej Mszy św. niedzielnej i codziennej. Wtedy można od razu po spowiedzi przyjąć Komunię św. Do spowiedzi wielkanocnej również nie trzeba stać w kolejce. Kapłani zwiększyli liczbę Mszy św., by więcej osób - z zachowaniem zasad bezpieczeństwa - mogło skorzystać z sakramentów. Eucharystie sprawowane są o: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 17.30 i 18.00 od poniedziałku do piątku, zaś w niedziele o: 7.00, 8.00, 8.45, 10.00, 10.45, 11.30, 13.00, 16.30 i 18.00.
Ks. Krzysztof Osiński i ks. Tomasz Stępniak zapraszają przez cały tydzień od 15.00 do 16.00 do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Domaniewicach. - W minioną sobotę mieliśmy dzień spowiedzi w parafii, jednak ks. Tomasz rozeznał, że jest wśród wiernych potrzeba dodatkowego dyżuru kapłanów, dlatego postanowiliśmy przez cały tydzień, począwszy od dziś, pełnić takie dyżury. Ja czuwam w konfesjonale, w kościele św. Bartłomieja, ks. Tomasz zaprasza na spacer wokół świątyni. Ta pielgrzymkowa możliwość spowiedzi ma zwolenników wśród młodszych wiernych, starsi wolą tradycyjną formę, ale dbamy o ich bezpieczeństwo dezynfekując konfesjonały - wyjaśnia proboszcz parafii ks. Krzysztof Osiński. Ponadto w świątyni przez cały dzień jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. - Jestem zbudowany postawą wiernych i ich zdyscyplinowaniem, bo w kościele nie ma więcej niż 5 osób, lecz co chwilę wierni wymieniają się, nieustannie czuwając przy Chrystusie. To cieszy - dodaje ks. Osiński.
Na adorację 24 h można zapisać się w parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach. Zapisy odbywają się przez internetowy formularz zgłoszeniowy, podobnie, jak zgłoszenia do spowiedzi. - Jeśli potrzebujesz rozmowy, szukasz odpowiedzi na nurtujące pytania, potrzebujesz duchowego umocnienia lub spowiedzi, napisz mail, sms lub zadzwoń, umów się na spotkanie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i bezpieczeństwa zdrowia - zachęca ks. Grzegorz Gumieniak, wikariusz parafii. Dane do kontaktu z kapłanem znajdują się na facebookowym profilu parafii.
W gotowości spowiedzi są również kapłani z parafii Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą. Ks. Mariusz Zembrzuski i ks. Jakub Kita chętnie wybiorą się na spacer wokół świątyni, by w "otwartym konfesjonale" udzielić sakramentu. Można skontaktować się z nimi za pomocą facebookowego profilu parafii lub telefonicznie. - Można też po prostu przyjść, zapukać w drzwi plebanii - wyjaśnia ks. Jakub.
Spowiedź "na telefon" proponuje proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca w Skierniewicach Rawce, ks. Adam Kwaśniak. Dzwoniąc do kapłana można umówić się na konkretny dzień i godzinę, by skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Spowiedź odbywa się wówczas w kościele, gdzie przebywa tylko kapłan i wierny.
W Sochaczewie w parafii św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika dyżury spowiedzi w konfesjonale odbywają się w poniedziałek, wtorek i środę od 6.30 do 19.00 przez cały dzień, pełnione przez kilku kapłanów.
Dyżury i propozycje kapłanów na spowiedź będą aktualizowane.