Biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, mając na uwadze dobro osób małoletnich i niepełnosprawnych, a także potrzebę ich ochrony przed wykorzystaniem, zwłaszcza seksualnym, zatwierdził i podpisał "Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo-duszpasterskiej w diecezji łowickiej". Dokument wchodzi w życie 31 marca.
Przed złożeniem podpisu pod dokumentem ordynariusz zabrał głos. Podkreślił, że opracowane zasady są odpowiedzią na wskazania Stolicy Apostolskiej oraz Konferencji Episkopatu Polski. - Dokument ten powstał w wyniku bardzo dużego zaangażowania księży, świeckich, sióstr zakonnych, którzy pracują w sektorze młodzieży, dzieci i niepełnosprawnych. A więc byli tam przedstawiciele szkół, przedszkoli, Wyższego Seminarium Duchownego, instytucji, które mają kontakt ze sportem. W pracach zespołowi przewodniczył ks. Grzegorz Cieślak, prefekt wychowawczy i dyrektor administracyjny WSD w Łowiczu. Całość prac nadzorował bp Wojciech Osial. Owoc, jak sądzę - dojrzały, chcemy z dniem dzisiejszym ogłosić i uznać za obowiązujący - mówił bp Dziuba. Pełna treść dokumentu TUTAJ.
- Jak podkreślił hierarcha, jest to jeszcze jeden znak troski Kościoła i jednocześnie jakiejś nadziei, która ma zapobiec tym trudnym doświadczeniom. Ten dokument mówi o naszej wrażliwości wobec tych, którzy zostali dotknięci poprzez osoby duchowne czy osoby pracujące w Kościele w swojej niewinności, w swojej godności. To jest dokument, który pokazuje, że chcemy walczyć z tym, co jest złe w człowieku, a jednocześnie ufamy, że modlitwa, Boża pomoc jest najważniejszym narzędziem. Dokumenty prawne są ważne, bo regulują zasady, ale o wiele ważniejsza jest modlitwa, postawy osobiste ludzi, ich wybory moralne. Ufamy, że ten dokument będzie znaczną pomocą w tej naszej ochronie, trosce i odpowiedzialności - mówił biskup łowicki.
Po podpisaniu dokumentu i opublikowaniu go na stronie internetowej diecezji głos zabrał bp Osial, który opowiedział o etapach powstawania dokumentu. - Prace trwały ponad rok. Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się na początku ubiegłego roku w Łodzi. Tam, w ramach metropolii, uczestniczyliśmy w spotkaniu organizacyjno-szkoleniowym prowadzonym przez o. Adama Żaka i Ewę Kusz z Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie. Po tym spotkaniu zespół przystąpił do prac w diecezji. Odbyło się wiele spotkań. Wypracowane zasady to owoc i znak troski Kościoła o osoby małoletnie, ale też troski o Kościół. Przyświecało nam motto: "Dobro dusz jest najwyższym prawem". Jest to też wyraz troski o Kościół, bo wiemy, że każdy taki przypadek, gdy jest łamane prawo w zakresie szóstego przykazania, i to łamanie dotyczy osoby małoletniej, jest wielką raną w Kościele - mówił biskup. Jak podkreślił, dokument ma wyrażać przede wszystkim troskę o najmniejszych, o bezbronnych, którzy w Kościele powinni zawsze czuć się bezpiecznie. Troska o poszkodowanych przebija się jako pierwszy i główny motyw dokumentu, który źródłowo łączy dwa prawodawstwa. Jest on sformułowany w oparciu o prawo cywilne (Kodeks karny), jak i przez ustawodawstwo kościelne.
Do przestrzegania zasad podanych w przygotowanym dokumencie zobowiązane są wszystkie osoby duchowne, życia konsekrowanego i świeckie, pełniące posługę wobec dzieci, małoletnich i niepełnosprawnych we wszystkich instytucjach diecezji łowickiej.
W zasadach ogólnych czytamy m.in.: "Dobro osoby małoletniej jest szczególnym przedmiotem troski i ochrony ze strony Kościoła, a jej nietykalność cielesna jest nienaruszalna. W prawie kościelnym przestępstwem jest każde nadużycie seksualne popełnione wobec małoletniego poniżej 18. roku życia. Prawo kościelne w ten sposób chroni dzieci i młodych ludzi, których zaufanie wobec duchownego, wolontariusza lub pracownika instytucji kościelnych może zostać nadużyte. Kościół chroni przed wykorzystaniem także osoby pełnoletnie z różnymi formami niepełnosprawności. Niedopuszczalne jest tolerowanie jakichkolwiek zachowań noszących znamiona molestowania i wykorzystania osób małoletnich, a zwłaszcza wykorzystania seksualnego. Każdy, kto posiada wiarygodną informację o zabronionym czynie wobec małoletnich popełnionym przez osobę duchowną, świeckiego pracownika instytucji kościelnych Diecezji Łowickiej lub wolontariusza, powinien poinformować o tym Delegata Biskupa Łowickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży (zwanego dalej Delegatem), którego dane kontaktowe są umieszczone na stronie internetowej Diecezji Łowickiej. Obowiązek ten dotyczy również przypadków domniemanego wykorzystania osoby małoletniej. Zawiadomienie także można zgłosić bezpośrednio do właściwego ordynariusza (biskupa diecezjalnego, wikariusza generalnego lub biskupiego, prowincjała zakonnego) bez pośrednictwa Delegata. Ofiarę przestępstwa oraz jej bliskich należy otoczyć właściwą opieką duszpasterską, zapewniając im poczucie bezpieczeństwa, życzliwość i wolę wysłuchania. Należy też zaproponować wsparcie ze strony ustanowionego przez Biskupa Łowickiego Duszpasterza do pomocy ofiarom wykorzystania seksualnego, ich rodzinom i wspólnotom kościelnym, którego dane kontaktowe są umieszczone na stronie internetowej Diecezji Łowickiej".