Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jubileusze i obchody w nowej formie

Maj obfituje w wydarzenia religijne i patriotyczne, które przenikają się. Uroczyste obchody, z wiadomych przyczyn, są niemożliwe, jednak organizatorzy - włodarze miast, gmin, a także kapłani - nie poddają się, oferując nowe formy świętowania.

Pandemia panująca w kraju i na świecie pokrzyżowała wiele planów. Zatrzymała uroczyste obchody pierwszych dni maja, jednak większość organizatorów nie pozwoliła, by ważne wydarzenia - miejskie i parafialne - nie odbyły się.

Z "pomocą" przyszły wspomnienia z lat ubiegłych, internet i życzliwość gości, gospodarzy i mieszkańców. Na stronach web, a także na profilach społecznościowych miast, gmin, parafii pojawiały się filmiki, zdjęcia, nagrania, wywiady z poprzednich edycji wydarzeń cyklicznych.

Tak było m.in. w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie. Do tej pory 1 maja w zabytkowej archikolegiacie i na terenie przy świątyni odbywał się piknik historyczny "TumJest" ku czci św. Wojciecha. Średniowieczne stroje, zwyczaje, przysmaki zachwycały niezliczonych gości.

W tym roku ks. Piotr Nowak, proboszcz parafii, zdecydował o ograniczeniu uroczystości odpustowych do Mszy św. i krótkiej procesji eucharystycznej, w której udział wzięli wierni, zachowując zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Ponadto ks. Nowak zadbał o to, by na ten czas - odpustu parafialnego, ale także epidemii koronawirusa - do wiernych słowo skierowali kapłani solenizanci. W tym roku kilka w nagraniu skierowali biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial oraz biskup pomocniczy diecezji elbląskiej Wojciech Skibicki. - "TumJest" - to piękna inicjatywa religijna - podkreślił bp Wojciech Osial. - Bardzo cieszę się, że to wydarzenie trwa. Bogu niech będą dzięki za to, co wydarzyło się w poprzednich latach, co dzieje się w tym roku. Niech ta inicjatywa trwa jak najdłużej. Dziękuję za wytrwałość w organizacji tych pięknych wydarzeń. Z pewnością św. Wojciech patronuje i wstawia się. Jest on przykładem dla nas byśmy pokonywali wszelkie trudności w rzeczach dobrych, abyśmy nieustannie ufali w Bożą opatrzność, w Boże działanie - dodał biskup Osial.

bp Wojciech Skibicki łącząc się  z parafią wskazał na św. Wojciecha..- Jego trudne życie kapłańskie, biskupie, mnisze i jego misja pokazują, niezwykłe owoce dopiero po śmierci. jest on dla nas człowiekiem, który idzie dlatego, że chce innym zanieść Chrystusa. Człowiekiem służby. To on kiedy przyjmował biskupsto szedł boso by pokazać, że idzie służyć, a nie rządzić - mówił hierarcha. 

Do modlitwy i wirtualnego świętowania dołączył także wójt gminy Góra św. Małgorzaty - Włodzimierz Frankowski. - Mam nadzieję, że dzisiejsza uroczystość w tej prastarej świątyni, gdzie rozpoczęło się chrześcijaństwo polskie umocni naszą wiarę. Prośmy św. Wojciecha by błogosławił nam i wspierał w walce z koronawirusem. "TumJest" to wyjątkowy festiwal kultury Średniowiecza. pełne radości i modlitwy spotkania przyciągają nie tylko mieszkańców, ale także gości z całego powiatu i regionu - mówił wójt.

Choć mieszkańcy i turyści nie mogli spotkać się osobiście, by celebrować V "TumJest", swoją obecność podkreślali w komentarzach i udostępnieniach wydarzenia, zapewniając, że za rok przybędą tak licznie, jak w latach ubiegłych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy