Nowy numer 15/2024 Archiwum

Łowicz. Pamięć uczczona muzyką i... piaskiem

W niedzielę 14 czerwca w sali barokowej łowickiego muzeum odbył się Koncert Polski, poświęcony pamięci św. Jana Pawła II. Później pokaz malowania piaskiem, inspirowany życiem papieża, zaprezentowała Tetiana Galitsyna.

Wydarzenie odbyło się w 100. rocznicę urodzin papieża i w 21. rocznicę wizyty Ojca Świętego w Łowiczu.

- Rok 2020 jest rokiem szczególnym, z myślą o św. Janie Pawle II, który odegrał ważną role w naszym życiu. To był wielki Polak, który wniósł wiele dobra do naszych serc - mówił Robert Baryła, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

W niedzielne popołudnie przed publicznością wystąpił zespół smyczkowy artystek Filharmonii Łódzkiej Apertus Quartet i sopranistka Aleksandra Borkiewicz. W repertuarze znalazła się muzyka wybitnych polskich kompozytorów - Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego. Publiczność wysłuchała dobrze znanych tańców polskich, kilku pieśni religijnych, w tym "Ojcze z niebios, Boże, Panie", a także "Ave Maria" Michała Lorenca z filmu "Prowokator".

Łowicz. Pamięć uczczona muzyką i … piaskiem Łowicz. Pamięć uczczona muzyką i … piaskiem Łowicz. Pamięć uczczona muzyką i … piaskiem Łowicz. Pamięć uczczona muzyką i … piaskiem

Osoby, które przybyły do muzeum, obejrzały także niecodzienny spektakl malowany piaskiem i światłem w wykonaniu ukraińskiej artystki Tetiany Galitsyny, zwyciężczyni 6. edycji programu "Mam talent!". Pojawiające się na ekranie wydarzenia z życia Karola Wojtyły, późniejszego papieża, zachwycały i skłaniały do wspomnień. W tych pomagała także wystawa zdjęć prezentowana w holu muzeum.

Tetiana Galitsyna podczas pokazu.

  Łowicz. Pamięć uczczona muzyką i … piaskiem Łowicz. Pamięć uczczona muzyką i … piaskiem

Łowicz. Pamięć uczczona muzyką i … piaskiem

Łowicz. Pamięć uczczona muzyką i … piaskiem

Z uwagi na obostrzenia sanitarne w wydarzeniu mogło uczestniczyć maksymalnie 80 osób. Przed koncertem każdy z uczestników wypełnił oświadczenie o stanie zdrowia i klauzulę informacyjną. Przy wejściu do placówki mierzona była również temperatura.

Po koncercie poseł Tadeusz Woźniak, delegacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i Starostwa Powiatowego w Łowiczu złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II na Starym Rynku.

Na koncert zaprosił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. Wśród gości byli m.in.: poseł Tadeusz Woźniak, Robert Baryła, członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Piotr Malczyk, wicestarosta łowicki, i Marek Jędrzejczak, przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego.

Łowicz. Pamięć uczczona muzyką i … piaskiem

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy