Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kolejne owoce pamięci św. Jana Pawła II

Kolejne drzewa owocowe zostały posadzone na terenie województwa łódzkiego. Dwa minisady powstały w Nieborowie i Dzierzgowie na terenie powiatu łowickiego. Drzewka posadził Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

Sadzenie drzew to kontynuacja akcji pod hasłem: "Owoce pamięci Ojca Świętego". Za realizację projektu odpowiedzialny jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Zarówno w Nieborowie przy Urzędzie Gminy, jak i w Dzierzgowie na działce przy OSP drzewka wspólnie posadzili Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Hieronim Andrzejewski i Katarzyna Krakowska z ZPKWJ, a także Stanisław Pytliński, zastępca dyrektora Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, Jarosław Papuga, wójt gminy Nieborów, Krzysztof Osóbka, przewodniczący Rady Gminy w Nieborowie, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Nieborowie z dyrektorem Andrzejem Czapnikiem i strażacy ochotnicy z OSP w Dzierzgowie.

w Nieborowie przy Urzędzie Gminy powstał kolejny sad owocowy pamięci św. Jana Pawła II.   w Nieborowie przy Urzędzie Gminy powstał kolejny sad owocowy pamięci św. Jana Pawła II.
Sebastian Sołtyszewski
Drzewa owocowe posadzono także w Dzierzgowie na działce przy OSP.   Drzewa owocowe posadzono także w Dzierzgowie na działce przy OSP.
Sebastian Sołtyszewski

Urząd Marszałkowski za pośrednictwem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, realizując projekt, chce przywrócić tradycyjne odmiany drzew owocowych, nawiązując jednocześnie do Roku Jana Pawła II i postaci Ojca Świętego. Do tej pory owoce pamięci zostały posadzone w Tumie i Zgierzu.

- Zakładamy kolejny sad, tym razem na terenie powiatu łowickiego. Jest to pamiątka 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II - powiedział A. Górczyński. - Samorząd wojewódzki, na czele z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem, i wspólnie z Parkami Krajobrazowymi podjął inicjatywę zakładania sadów owocowych. Sadzimy stare, tradycyjne odmiany drzew, które będą przynosiły owoce. Jest to też szczególna forma pamięci o Ojcu Świętym, który mówił także o ciężkiej pracy rolników - dodaje.

- Drzewa przez cały rok sadzone będą przy urzędach, szkołach, parafiach, OSP, zawsze w miejscach, gdzie znajdą się osoby, które zadbają o nasze posadzone sady - powiedziała Katarzyna Krakowska, zastępca dyrektora ZPKWŁ. - Sady będą stanowiły też źródło nowych sadzonek, bo trzeba pamiętać o tym, że drzewko owocowe nie rośnie z pestki. Jest to bardzo ważne, bo drzew, w tym także owocowych,  brakuje wszędzie. Łódzkie na szczęście jest takim obszarem, gdzie można jeszcze znaleźć stare sady - dodała.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama