Nowy numer 3/2021 Archiwum

Łowicz. Bisowali 4 razy

W katedrze odbył się kolejny koncert w ramach XXXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego "Johann Sebastian Bach", podczas którego publiczność usłyszała grającego na skrzypcach Krzysztofa Jakowicza i organistę Krzysztofa Maroska.

Organizatorami koncertów są ŁOK i Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. S. Moniuszki. Od początku kierownictwo artystyczne nad festiwalem sprawuje prof. Wiktor Łyjak, który poprowadził koncert.

W programie, obok utworów J.S. Bacha, publiczność usłyszała także takich mistrzów, jak: Ludwig van Beethoven, Johannes Brahms, Georg Philipp Telemann, Charles-Marie Widor.

W pięknej bazylice katedralnej w Łowiczu usłyszeć było można m.in. “Passacaglia c-moll" BWV 582 J.S. Bacha, “VII Fantazję Es-dur" TWV G.P. Telemanna oraz "Dolce-Allegro-Largo-Presto" L. van Beethovena.

Publiczność doceniła niezwykły talent muzyków, entuzjastycznie domagając się kolejnych bisów. Muzyczny apetyt bynajmniej nie malał po kolejnych utworach. - Cztery bisy to kropla w morzu pragnień. Takiej muzyki można słuchać godzinami. Czas przestaje mieć znaczenie. Liczy się tylko muzyka - mówiła Magdalena Gikut.

Jak napisano w specjalnym folderze przygotowanym na koncert, Krzysztof Jakowicz to "wybitny polski skrzypek, szczególnie ceniony przez Witolda Lutosławskiego, któremu Wielki Kompozytor powierzył polskie prawykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych (Łańcuch II, Partita w wersji z orkiestrą, Subito - ostatnie dzieło mistrza). Na zaproszenie Mistrza wykonywał dzieła kompozytora pod jego batutą w ważnych centrach muzycznych świata".

Krzysztof Maroszek otrzymał w 1983 r. dyplom ukończenia Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a w roku 1986 studiował w Summer Academy in Haarlem (Holandia). Koncertował na najważniejszych festiwalach krajowych, a także w wielu krajach Europy. Corocznie uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Organowym "Johann Sebastian Bach" w Warszawie i w katedrze w Łowiczu. Od 1984 r. jest pedagogiem warszawskiej uczelni muzycznej, a we wrześniu 2014 r. otrzymał tytuł doktora habilitowanego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama